Affiliate Marketing Nedir? Avantajları ve Dezavantajları!

Benchmarking olarak da bilinen Affiliate Marketing, sözleşme imzalanan bir işletme ya da firma adına yapılan pazarlama faaliyetlerine verilen addır. Aradaki bu geçerli akit sayesinde satış ortaklığı bağı kurulmakta ve işletmeye ne kadar müşteri ya da satış getirdiğine göre belirlenecek bir oran üzerinden kar getirmesi amaçlanmaktadır. Affiliate marketing pazarlama sisteminde kurumlarla satış ortaklığı kurmak getirisi daha yüksek olan yöntemlerdendir. Özellikle ortaklığı kuran kişinin kuruma her müşteri getirdiğinde kazanç sağlaması, kişilerin bu alana daha fazla eğilmelerine neden olmaktadır. Kişiler kurumlarla, firmalarla ya da kuruluşlarla satış yapılan ürün âdetine göre ya da tıklanma başına sözleşmeler yapabilmektedir.

Affiliate Marketing kavramının Türkçe kelime anlamı “bağlı kuruluş”tur. Bu kavram adından da anlaşılacağı üzerine bir kişinin bir kuruluşa bir sözleşme vasıtasıyla bağlanması ve o firma adına kar getirecek işler yapması anlamına gelmektedir. Affiliate Marketing genellikle satış âdeti üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bir firma ürün ve hizmetlerinin reklamını artık sadece kendisi yapmamakta daha etkili bir strateji olması dolayıyla bunu kişilerden farklı yollarla üretmeleri talep etmektedir.

Bu kişiler de firmaların izin verdiği ölçüde satış tekniği üretebilmekte ve kendilerine kazanç sağlayacak satışları hedefleyebilmektedir. Affiliate Marketing’in günümüzde temel hedefi artık e-ticaret sitesine, ilgili uygulamaya ya da sosyal medya sayfasına yönlendirmektir. Buradan yönlendirme sağlanması akabinde yapılan anlaşmaya göre her tıklanma başına ya da satış başına firma tarafından kişiye ödeme yapılmaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Satış Funnel (Sales Funnel) Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Affiliate Marketing

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing, doğru yapıldığında satış rakamlarını arttıran, yanlış bir yol izlendiğinde ise firma hakkında kötü bir intiba bırakan reklam modelidir. Bu modele en güzel örnek ise İntagram fenomenlerini kullanarak reklam veren firmalardır. Özellikle Hepsiburada ve Trendyol’un Affiliate Marketing yani bağlı kuruluş sözleşmelerini oldukça güzel şekilde uyguladıkları bilinmektedir. Bu tam anlamıyla birebir aynı bir model olmasa da firma ile kişi arasında bir sözleşme bulunmakta ve kişi ilgili siteye yönlendirme yaparak tıklanma ya da satış başına oradan para kazanmaktadır.

Affiliate marketing bağlamında yapılan yönlendirme sonrası satışa dönüşen her eylem için pazarlamayı gerçekleştiren kişiye komisyon ödenmektedir. Affiliate Marketing anlaşmaları genellikle kişi-firma ikilisinden oluşsa da bazı durumlarda firma-alt firma ikilisi de bu pazarlama modelini benimseyebilmektedir. Ancak kuruluşların yaptığı araştırmalar kişilerin tüketiciler üzerindeki etkisinin daha fazla olduğunu ortaya çıkardığı için ülkemizdeki bilinen köklü tüm firmalar çalışmalarında kişileri, fenomenleri ya da bireysel çalışmaları tercih etmektedir.

Affiliate Marketing

En yaratıcı Affiliate Marketing Örneği: “Teknosa Bi’linkle Influencer Sensin”Kampanyası

Ülkemizin önde gelen teknoloji şirketlerinden TeknoSA, belki de son zamanların en yaratıcı Affiliate Marketing anlaşmalarından birine imza atmıştır. İnfluencer odaklı pazarlama stratejisine farklı bir bakış açısı getirilen bu Affiliate Marketing yönteminde dileyen herkes www.teknosa.com üzerinden beğendiği bir ürünün yanındaki “paylaş kazan” butonuna tıklayarak sisteme dâhil olabilmektedir. Bu yöntemle tüketicileri üzerindeki “beğenmediği bir ürünü de para için satıyor” algısının kırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca kişilerin firmalarla Affiliate Marketing sözleşmesi imzalamadan direkt olarak bir link üzerinden deneme yapmaları da olasıdır. Köklü firmalarla Affiliate Marketing anlaşmaları imzalamanız akabinde satış stratejileri geliştirmeniz ve bir ürünün pazarlaması aşamasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini bilmeniz bu sistemin ana damarlarından biridir.

Affiliate Marketing Avantajları

Sisteme Girişin Kolay Olması

Affiliate Marketing, çok uğraş isteyen sözleşmelerle donatılmamıştır. Katılımı oldukça kolay olan bu pazarlama yönteminde bazı işletmelerin farklı ve kişiyi zorlayıcı kriterleri olabilse de sisteme genel hatlarıyla bakıldığında başarılı olma oranı oldukça yüksektir. Ancak Affiliate pazarlama nasıl yapılır sorusunun cevabı tüm ayrıntılarıyla araştırılmalı ve işletmenin anlaşma şartları genel hatlarıyla incelenmelidir. Vergi açısından denetlenmesi zor olan bu yöntem son zamanlarda oldukça popüler bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  E-Ticaret Sitelerinde Yapılan En Klişe 5 Hata

Affiliate Marketing

Kargo ve Paketleme Sürecinin Kişiyi İlgilendirmemesi

Affiliate Marketing avantajları dediğimizde belki de en önemli yararlarından biri ürünün müşteriye ulaştırılması bağlamında çekilen zahmetlere kişinin katlanmıyor olmasıdır. Anlaşma imzalanması akabinde kişiler sadece ürünü tanıtmakta ve siparişi almakta geri kalan kısımla ilgilenmemektedir. Bu tanıtımlarda videoların yanında çeşitli görsellerin de kullanılması ve mümkünse kargolama sürecinden de bahsedilmesi tüketici de olumlu bir izlenim oluşturmaktadır.

Şirketleri Hedeflerine Ulaştırması

Affiliate Marketing modelinde kişilerle işbirliği yapan işletmeler de yüksek karlara ulaşabilmekte ya da bu sayede satış rakamlarını arttırabilmektedir.  Normal reklamlara göre çok daha az bir maliyetle binlerce ürününün tanıtımını yaptırmak ve buradan kazanç sağlamak, firmaların son zamanlarda oldukça başarılı olduğu reklam modellerindendir. Talebin fazla olması, geri dönüşlerin olumlu gerçekleşmesi ve satış rakamlarının artış eğilimine girmesi; firmaları bu alanda aksiyon almaya adeta zorunlu kılmaktadır. Bu sayede şirketler de büyümelerine katkı sağlayan Affiliate pazarlamasını daha geniş bir pazara yaymayı amaçlamakta ve bu doğrultuda anlaşmalar gerçekleştirmektedir.

Kar Getirisinin Yüksek Olması

Affiliate pazarlaması avantajlarından bir diğeri de hem firma için hem de anlaşmaya bağlı kişi için yüksek kar getirmesidir. Düşük maliyetli bir reklam şekli olarak öne çıkan Affiliate Marketing’in en büyük avantajı tanıtımı yapılan bir ürünün beklenenden daha fazla talep görmesi durumunda firmanın kişiye anlaşma sağlanan rakam üzerinden komisyon ödemesidir. Bu bağlamda bazı şirketler kişilerle anlaşmadan önce onlara kota koymakta bazıları ise kota yerine direkt teşvik olması amacıyla limit üzerine çıkıldığında ek ödeme yapmaktadır. Satış ortağı komisyon bazlı kazanacağından limiti aşabilmek ve daha fazla kazanç sağlamak için daha fazla efor sarf etmekte ve dolayısıyla firmaya daha yüksek kar sağlamaktadır.

7/24 Pasif Kazanç Sağlaması

Affiliate pazarlaması bir e-ticaret sitesi için yapılıyorsa bu satışların 7 gün 24 saat devam etmesi anlamına gelmektedir. Bu bağlamda Affiliate marketing yapan kişilerde çalışıyor olmadıkları durumda bile kazanç sağlayabilmektedir. Örneğin sizin tanıtım yaptığınız bir ürünü favorilerine ekleyen ya da kartı yanında olmadığı için birkaç gün sonra alan biri size geç de olsa kazanç sağlayacak olan bir hedeftir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Dropshipping Nedir? Stoksuz E-Ticaret Rehberi!

Affiliate Marketing Dezavantajları

Firmaların Kısa Zamanda Yüksek Hedefler Vermesi

Affilate Marketing dezavantajları aslında çok fazla değildir. Her işin artısı ve eksisi olduğu gibi bu Affilate pazarlaması modelinin de eksileri bulunmaktadır. Bu satış modelinin en büyük eksisi ise kısa zamanda firmaların taleplerine yanıt vermenin zorluğudur. Bazı firmalar kişiden yaptıkları paylaşım ya da yönlendirme sonrasında direkt aksiyon almalarını beklemekte ve beklenen seviyeye ulaşılmadığında çalışmayı sonlandırabilmektedir. Bu bağlamda bir firmayla anlaşmadan önce sözleşme şartlarını güzelce incelemek oldukça önemlidir.

Bazı Markaların Kısıtlamalar ve Şartlar Koyması

Özellikle alanında uzmanlaşmaya çalışan firmalar çalıştıkları kişilere ciddi kotalar koyabilmektedir. Bu kotalar bazen aylık bazda olduğu gibi bazen de haftalık hedefler halinde verilebilmektedir. Ya da firma size tanıtımı yaparken şu kelimeleri kullanma, fiyatı belirtme tarzında şartlar koşabilmektedir. Bu durumda kişinin tazminata ya da farklı bir yaptırıma maruz kalmaması için bu şartları unutmaması ve harfiyen uygulaması gerekmektedir. Doğal ve bitki özlü ürünler satan firmaların tanıtımlarda asla “ilaç denmemesi” yönünde verdikleri direktif bu dezavantaja en güzel örnektir.

Backlink ve Yönlendirme Konularına Aşina Olunmalı

Affilate Marketing anlaşması dahilinde kişilerin asgari bazda bir bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir. Bunlar link yerleştirme, yönlendirme ve en azından tanıtımı yapılacak ürün hakkında bilgi sahibi olmaktır. Firmalar bu kritere pek dikkat etmemekte eğer satış rakamları güzelse anlaşmaları devam ettirebilmektedir.

5 1 vote
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x