E-Ticaret Sitelerinde Yapılan En Klişe 5 Hata

E-Ticaret’te internetin yaygınlaşmasıyla birlikte insanların büyük bir çoğunluğu bütün işlerini internet üzerinden yapmaya başlamıştır. Bunlar arasında alışveriş de büyük bir paya sahiptir. Teknolojinin yaralarını fark eden insanların büyük bir çoğunluğu hem vakit kaybetmemek için hem de gereksiz yere yorulmamak için alışverişlerini internet üzerinden yapmaya başlamışlardır.

Sadece alışveriş değil yararlanmak istedikleri hizmetlerin büyük bir çoğunluğunu da internet üzerinden halletmektelerdir. Bundan dolayı E-Ticaret büyük ölçüde yaygınlık göstermektedir. Elektronik ticaret sitelerinin sayısında büyük bir artış meydana gelmiştir. Bu kadar çok rekabetin olduğu alanda hata yapmamak gerekir. Bundan dolayı E-Ticaret Sitelerinde Yapılan En Kritik 5 Hata makalesi E-Ticaret sitesi sahiplerinin hata yapmasını önlemek amacı ile hazırlanmıştır.

E-Ticaret Sitelerinde Yapılan En Klişe 5 Hata

E-Ticaret Ürün Yönetimi

E-Ticaret Ürün Açıklamaları

Bir elektronik ticaret sitesinde en önemli etmenlerden birisi hiç şüphesiz ki ürün açıklamaları etmenidir. Ürün açıklamaları hazırlanırken birçok püf noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Gereksiz bilgilerden kaçınılmalıdır, ürünü anlatan temel özellikler ilk planda olmalıdır ve ürünün ismi açıkla kısmının içerisinde çeşitli yerlerde kullanılmalıdır. Bu sayede SEO uyumlu bir açıklama hazırlamış olacaksınız. Bu da sizleri arama listesinde üst sıralara çıkaracaktır. Ayrıca ürün açıklamaları ne kadar detaylı ve düzenli olursa sitenizi ziyaret eden kullanıcılar kendilerini o denli güvende hissedecektir. Bu da alışveriş işleminde sizleri tercih etmelerinde büyük bir etmen olacaktır. İçerik yönetimi şu aracı da kullanabilirsiniz.

E-Ticaret

Ürün Fotoğrafları

Elektronik ticaret sitelerinde ürün fotoğrafları kaliteli olmak zorundadır. Baştan savma, kalitesiz, çözünürlüğü düşük ve uygun ortam sağlanmadan çekilmiş olan ürün fotoğrafları büyük bir müşteri kitlesini kaçırmaktadır. Bundan dolayı bu işin profesyoneller tarafından yapılması ve profesyonel makineler kullanılarak yapılması tavsiye edilir. Müşteriyi ilk temasta karşılayacak olan etmenlerden biri ürün fotoğraflarıdır. Bundan dolayı ürün fotoğrafları kalitesiz olursa müşteriler ile oluşacak olan etkileşiminiz başlamadan bitecektir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Pop-Up Nedir? Pop-Up Kullanımının Önemi

Yanlış Reklam Stratejisi

Satışını yapmış olduğunuz ürün ya da hizmetleri uygun kitleye tanıtmak satış yapmanızı doğrudan etkileyen en önemli etmenlerden biridir. Bundan dolayı doğru kitleye tanıtımı yapılmayan ürünler elinizde kalacaktır. Pazarlama alanında yapacağınız hatalar kâr marjınızı olumsuz şekilde etkileyecektir. Ürün tanıtımı yaparken doğru kitleye ulaşabilmeniz için sosyal medya uygulamalarından yardım alabilirsiniz. Markanız için oluşturacağınız bir sosyal medya hesabı ürünlerinize ilgi duyan kişileri kolay bir şekilde toplamanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu uygulamalar üzerinden bütçenize göre seçmiş olduğunuz kitlelere reklamlarınız gösterilmektedir.

Ödeme Adımı

Müşterileri sitenizden uzaklaştıran bir başka hata da karmakarışık bir ödeme adımı olacaktır. Bundan dolayı müşterilerinizi kazanmak için oldukça basit, karmaşık olmayan bir ödeme yöntemi belirlemelisiniz. Ürünü almakta ısrarcı olan bir müşteri bile karmaşık bir ödeme yöntemi ile karşı karşıya kaldığı zaman ödeme işlemini yarıda bırakıp siteyi terk etmektedir. Alışveriş yapan kullanıcıların yaş ortalaması genellikle büyük kişilerdir. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu da (en azından ülkemiz için) teknolojiden uzak insanlardır. Bundan dolayı ne kadar anlaşılabilir ve kolay bir ödeme yönteminiz olursa o kadar çok müşteri kazanma şansınız olur.

İletişim

Satıcı ile sağlıklı bir iletişim kuramayan müşteri genellikle o satıcıdan alışveriş yapmamaktadır. Sitenizde bulunduracağınız güncel ve kolay ulaşılabilir iletişim bilgileri, müşterilerinizin kendilerini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bundan dolayı müşterilerinize ayıracak yeterli vaktiniz yok ise bu işte deneyimli kimseleri ekibinize ekleyerek sitenizin bu yönde eksik kalmasını engelleyebilirsiniz. Sizinle kolay bir şekilde iletişime geçebildiğini fark eden kullanıcılar ilerleyen zamanlarda yapacakları alışverişlerde de sizin sitenizi tercih edecektir. Bundan dolayı müşterileriniz ile kuracağınız her sağlıklı iletişim hanenize eklenen bir mutlu müşteri demektir.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x