E-Ticaret Güven Damgası Nedir?

Güven damgası, elektronik ticaret sitesine sahip olan veya elektronik ticaret sitesi kurmayı aklından geçiren herkesin en az bir kere de olsa duyduğu bir kavaramdır. Bu damgaya sahip olan siteler için vermiş oldukları satış hizmetine asgari derecede güvenli ve vermiş olduğu hizmetin kalitesi standartlar içinde olduğu söylenebilmektedir. Bu damgaya yalnızca elektronik ticaret siteleri değil elektronik ticaret sitelerinin satıcılarla buluşmasını sağlayan aracı hizmetler de sahip olabilmektedir. Fakat bir site güven damgasına sahip olsa bile gözümüz kapalı o siteye güvenmemeliyiz. Aşağıda açıklayacağımız bazı sebepler gözü kapalı güvenin önüne geçen etmenlerdir. E-Ticaret Güven Damgası Nedir? Sorusunun cevabı maddeler halinde aşağıda verilmiştir.

  • Bir sitenin güven damgasına sahip olması Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bu siteye kefil olduğu anlamına gelmemektedir.
  • Ayrıca bu damga, site içinde satılan ürün veya hizmetin kalitesini garanti eden bir damga değildir. Sizlerin de bildiği üzere böyle bir şeyi garanti edebilmek için site üzerinde bulunan bütün ürünlerin teker teker satın alınıp denetimi yapılması gerekmektedir. Fakat ülkemizde milyonlarca elektronik ticaret sitesi olduğundan dolayı böyle bir denetim pek de mümkün değildir.
  • Bu sistem sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada bu şekilde işlemektedir. Yani dünyanın hiçbir yerinde güven damgası sağlayıcıları, e-ticaret sitelerine veya aracı sitelere garantörlük yapmaz, onlara kefil olmaz.

Güven Damgası Almak Zorunlu Mu?

Zamanı olmayan kullanıcılar için kısaca cevabı vermek gerekirse güven damgası almak hiçbir elektronik ticaret sitesi için zorunlu değildir. Fakat bu damgaya sahip olan e-ticaret siteleri belli başlı güvenlik tedbirlerini aldığı için (asgari güvenlik tedbirleri) bu damgayı almaya hak kazanmıştır.

Güven damgası hiçbir siteye kefil olmaz fakat bu damgayı alan siteler kısmen güvenli olarak adlandırılabilir. Tabii ki yine de hiçbir siteye gözümüz kapalı güvenmemiz gerekmektedir. Bu damgaya sahip olan sitelerin ana sayfasında bu damga mevcuttur. Bu damga siteyi ziyaret eden kullanıcılara bu sitenin güvenilirliği teyit edilmiştir ibaresini yansıtmaktadır. Bundan dolayı bu damgaya sahip olan e-ticaret siteleri kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilecektir. Çünkü kullanıcılar her şeyden önce kendi güvenliklerinin garanti edilmesini beklemektedirler.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Orphan Pages (Yetim Sayfalar) Nedir?

E-Ticaret Güven Damgası Nedir?

Güven Damgası Kimler Tarafından Veriliyor?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetki verilen güven damgası sağlayıcıları olacak olan yetkili özel kuruluşlar tarafından verilebilecektir. Siteleri adına bu damgayı almak isteyen elektronik ticaret siteleri sahipleri bu sağlayıcılara başvurarak güven damgalarını alabileceklerdir. Bu damgayı alabilmek için sitenizin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlardan yalnızca birkaçı aşağıdaki gibidir:

  1. E-ticaret sitenizin kesinlikle bir SSL sertifikası olması gerekmektedir. Zaten günümüzde kişisel veri ve ödeme sistemi içeren bütün sitelerin bir SSL sertifikası olması gereklidir.
  2. Bunun dışında sitenizin TSE tarafından onaylı A veya B sınıfı sızma testlerinden geçmesi gerekmektedir. Bu testlerden geçemeyen e-ticaret siteleri sistemlerinde bulunan açıkları kapatması ve ardından tekrar bu testleri yaptırması gerekmektedir. Bunun ardından bu testleri yaptırdığına dair doğrulama testi yaptırmalıdır.
  3. E-ticaret sitenizde insanları olumsuz yönde etkileyecek içerikler bulunmaması ve bu içerikler karşı tedbir alınması gerekmektedir.
  4. Vermiş olduğunuz ürün satış hizmetinin kim tarafından verildiğini ve bu sürecin nasıl işlediğini sunmanız gerekmektedir.
  5. E-ticaret site sahiplerinin ve bu sitede yetkisi olan kişilerin kasten işlenen suçlardan dolayı hüküm giymiş olmaması gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız maddeler, damgayı alabilmeniz için taşımanız gereken şartlardan yalnızca birkaçıdır. İşlemlere başlamak için buradaki siteyi ziyaret edebilirsiniz.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x