İçerik Pazarlamasında Anahtar Kelime Araştırması

İçerik Pazarlaması sadece e-ticaret için değil her sektör için önemli bir konudur. Belirlemiş olduğunuz hedef kitleye çeşitli bilgiler sunmak amacıyla hazırlanmış olan her türlü içeriğe (blog yazıları, makaleler, videolar, elektronik belgeler ve kitaplar, dijital içerikler) içerik pazarlaması adı verilmektedir. İçerik pazarlama işi internet siteleri için son derece elzem bir iştir. İçerik pazarlaması olmadan herhangi bir siteden gelir elde edemezsiniz. Çünkü yazmış olduğunuz içerikler çok çok az insanın, kullanıcının karşısına çıkacaktır. Bundan dolayı içerik pazarlaması fazla kullanıcıya ulaşabilmenin tek geçerli yoludur. İçerik Pazarlamasında Anahtar Kelime Araştırması konusuna başlamadan önce içerik kavramının ne olduğunu açıklamak gerekmektedir.

İçerik Pazarlaması ve Anahtar Kelime 

İçerik Nedir?

İçerik, herhangi bir konu ya da düşüncenin hakkında kelimelerin kullanılarak anlatılması denmektedir. İçerik kavramı dendiği zaman genellikle yazılı içerikler akla gelse de içerik yalnızca yazıdan ibaret değildir. Karşımıza çıkan ve bizlere bir mesaj vermeyi hedefleyen her türlü görsel, video, yazı birer içeriktir. İçerikte anahtar nokta etkileşime geçmek istenilen kişiye bir şeyler anlatmak ona bir şeyler katmaktır.

İçerik Pazarlaması

Anahtar Kelime Araştırması

İnternet üzerinde bir içerik yazmak istiyorsanız ve bu içeriğin binlerce, on binlerce hatta milyonlarca insan tarafından okunmasını istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi anahtar kelime araştırması olacaktır. Anahtar kelime deyince akla tek bir kelime gelse de anahtar kelime bir grup olarak da belirlenebilmektedir. Hatta çoğu SEO uzmanı tarafından anahtar kelimelerin birer grup olarak ve eksiz şekilde kullanılması önerilmektedir.

Ne kadar çok kelime anahtar kelime olursa kullanıcıların aramakta olduğu içeriğe sizin içeriğiniz tarafından yanıt verilmesi o kadar kolay olmaktadır. Anahtar kelime araştırması genellikle belli başlı SEO uygulamaları kullanılarak yapılan araştırmalara verilen genel bir isimdir. Bu araştırmalar genel olarak insanların internet üzerinde bir konu hakkında araştırma yaparken kullanmış olduğu kelimelere odaklanmaktadır. Bu araştırmalar yapılırken genellikle ücretli uygulamalar kullanılsa da ücretsiz uygulamalar da bulunmaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Orphan Pages (Yetim Sayfalar) Nedir?

Anahtar kelime belirlenmeden yazılmış veya üretilmiş olan bir içeriğin internet dünyasında yeri yoktur. Evet son derece sert kalıplar içerisinde yapılmış bir açıklama olsa da maalesef ki doğru tektir ve bu konu hakkında doğru budur. İnternet tarayıcılarının internet üzerinde bulunan siteler için oluşturmuş olduğu bir liste vardır. SEO kavramı da buradan ortaya çıkmaktadır.

Kullanıcıların araştırmış olduğu konulara hangi internet sitesi hızlı, güvenilir ve doğru yanıt veriyorsa o internet sitesi arama motorlarının hazırlamış olduğu listelerde ön plana çıkmaktadır. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse internet üzerinden bir arama yaptığınızda en üst sırada çıkan internet sitesi en iyi SEO ayarına sahiptir. Bu sayede bünyesine birçok ziyaretçi çeker ve bu ziyaretçiler aramış oldukları bilgiye son derece güvenilir ve kolay bir şekilde ulaşmış olur.

İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması’nda Anahtar Kelime Nasıl Kullanılmalı?

  • Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri içeriğiniz başlığında, giriş bölümünde ve açıklama kısmında kesinlikle geçirmelisiniz. Bunu yaparken anahtar kelimeye herhangi bir ek getirmemeniz gerekmektedir.
  • Buna ek olarak belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri internet sitenizin ana sayfasında geçirmekten de çekinmeyin.
  • Genel olarak bir içeriğin %1 veya %2’si anahtar kelimeden oluşturulmalıdır. Yani anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçmak hiçbir yarar sağlamayacağı gibi siteniz için oldukça zararlı olacaktır.
  • Anahtar kelime kullanacağım diyerek içeriğinizin kalitesinden kesinlikle ödün vermeyin. Anahtar kelimesi oldukça önemli bir husus olsa da içerik kalitesini bozacak derecede kullanımı oldukça yanlış bir kullanım çeşididir.

Yukarıda belirtilen adımlara dikkat ederseniz en azından oluşturmuş olduğunuz içerik açısından SEO sıkıntısı çekmezsiniz. Bunun yanında kullanmış olduğunuz temalar da SEO ile uyumlu ise oldukça iyi bir trafiğe sahip olabilirsiniz.

İPUCU: Rakip sitelerdeki anahtar kelime analizlerine Semrush‘dan bakabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Her Şeyi Bilen Yapay Zekâ ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır?
0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x