Canonical URL Nedir? Neden Gereklidir? Nasıl Kullanılır?

Canonical URL Nedir? İnternet sitenizde bulunan içeriklerin sayısının oldukça fazlalaşması internet sitenizde bulunan içeriklerin tekrar düşme tehlikesini de beraberinde getirmektedir. Tabii ki bu noktada oluşacak olan en büyük sorunlardan birisi de ‘duplicate content’ yani ‘kopya içerik’ olmaktadır. İçerik türleriniz, daha doğrusu içeriklerinizin içeriği birbiri ile oldukça benzerse ve bu içeriklerde belirlenmiş olan anahtar kelimeler de birbirlerine yakın ise bu noktada oluşan url’ler de birbirlerine son derece benzer olacaktır.

İşte bu noktada sitenizi ziyaret eden ve sıralamaları oluşturan arama motoru botları arama yapan ziyaretçileri sitenizde hangi url ye yönlendireceğini bilememektedir. Bundan dolayı da sayfanızda tercih ettiğiniz url türünü Google arama motoruna bildirmeniz gerekmektedir. Böylece sitenizi ziyaret eden botlar hangi url türünü kullandığınızı bilecek ve bu sayede gelen trafiği doğru url ye yönlendirecektir. Bu noktada bizleri karşılayan etiket Canonical URL etiketidir.

Canonical URL Nedir?

Arama motorları sitenizde bulunan aynı içeriğe iki farklı link ile ulaşabiliyorsa bu linklerden birisini tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde Google bot gelen trafiği hangi url ye yönlendireceğini anlayamaz ve bu da trafik kaybına neden olur.

Kullanacağınız Rel Canonical url etiketi yalnızca botlar tarafından görülebilen bir etiket çeşididir. Yani bu etiketler ile yapacağınız oynamalar ve değişiklikler yalnızca botlar tarafından fark edilebilen değişikliklerdir. Kullanıcılar yapacağınız etiket değişimini fark etmeyecektir.

Sadece çoğul ekleri ile bile farklı url tarzları ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı ortaya çıkabilecek çeşitli url varyasyonlarını düzenlemek sitenizin sağlığı için ve gelecek trafiği doğru url ye yönlendirebilmek için oldukça önemli bir etmendir.

Canonical URL Nedir? Neden Gereklidir? Nasıl Kullanılır?

Canonical URL Neden Gereklidir?

Canonical url sitenizde oluşabilecek kopya içerik problemini ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilecek en etkili ve en hızlı yöntemlerden birisi belki de birincisidir. Sitenizde mevcut olan ve birbirine benzeyen içerikleri tespit etmenizin ardından bu içeriklerin birisini ana içerik olarak belirlemeniz gerekmektedir. Ardından diğer kalan alt içerikleri canonical url ye bağlamanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonrasında kopya içerik probleminin önüne geçebilir ve sayfanızın değerini arttırabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Yapacağınız bu işlem aynı zamanda SEO değerlerinizi de yükselteceğinden dolayı oldukça önemli bir işlemdir. Arama motorlarının ulaşmasını istemediğiniz url’leri diğer bir deyişle görmezden gelmesini istediğiniz url’leri kodlama bölümünde meta etiketlerinin altına taşımalısınız. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu etiketin altında bulunan url’leri görmezden gelecek ve baz almayacaktır.

WordPress altyapısını kullanarak oluşturulan sitelerde bu işlemleri otomatik olarak tamamlayan ve kullanıcıları hiç yormayan eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentilerin temel işlevleri ücretsiz olmakla birlikte detaylı işlemleri yapmak için belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekmektedir.

Canonical URL Nedir? Neden Gereklidir? Nasıl Kullanılır?

Canonical URL Nasıl Kullanılır?

URL kısmında oluşabilecek en ufak bir değişim bile yeni bir sayfa oluşmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı canonical URL kesinlikle kullanılmalıdır. Peki cannonical url nasıl kullanılır?

Kullandığınız url tamamen küçük harflerden oluşmalıdır. Ayrıca Google şirketinde bulunan çalışanlar url kullanımının oldukça sade ve kısa olması gerekmektedir. Bunun yanında kullandığınız domain sürümü kesinlikle güncel olmalıdır. Eski bir sürüm kullanmanız durumunda sorunlar ile karşı karşıya kalmanız son derece olağan bir durumdur. Ayrıca canonical url sayfa özelliğinizde bulunmalıdır. Fakat bunu yaparken dikkatli olmalısınız. Sayfanızda bulunan iki farklı canonical url bulunursa Google bu iki url’yide tamamen yok sayacaktır.

Yukarıda belirtilen kullanım kurallarını baz alarak oluşturacağınız url linkler kesinlikle bir başka sayfa oluşturmayacaktır ve kopya içerik sorununu tamamen ortadan kaldıracaktır.

İPUCU: Canonical URL tespitini Semrush üzerinden yapabilirsiniz.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x