Google News Nedir? Google Haberler İçin SEO

Kısaca özetlersek Google News, popüler konularda fazla tık almanızı ve içeriklerinizin daha hızlı index’lenmesini sağlar. Günümüzde her alanda olduğu gibi haberleşme alanında da teknolojik atılımlar mevcuttur. Birçok insan son dönemlerde gazete satın almak yerine ellerinde bulunmakta olan teknolojik aletlerden yararlanmaktadır. Bu alanda bulunan ve en çok bilinen uygulamalardan birisi de Google News uygulamasıdır. Google News dilimize Google Haberler olarak çevrilmektedir.

Google News uygulaması kullanıcılarına istedikleri alanları ve haber kaynaklarını takip etmelerini sağlar ve bu alanda paylaşılan içerikleri oldukça kolay ve hızlı şekilde okuyabilmelerini sağlar. Buna ek olarak uygulama içerisinde Top Stories (En çok Okunanlar) bölümü bulunmaktadır. Burada okunan içerikler birçok kullanıcının ilgisini çekmeyi başardığından dolayı içerik üretmekte zorluk çekmekte olan site sahipleri için de birer içerik fikri oluşturabilmektedir. Bu alanlarda hazırlanmış içerikler kopya içerik olmadığı müddetçe birçok arama motoru tarafından üst sıralara taşınmaktadır. Tabii ki bunu yaparken içerik içerisinde kullanılan anahtar kelimeler ve içeriğin kalitesi de oldukça önemlidir. Google News Nedir? Google Haberler İçin SEO Önerileri başlıklı yazıda Google Haberler uygulamasının içeriği ve bu içerikler doğrultusunda yapacağınız SEO çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir.

Google News İçin SEO Önerileri

Google Haberler uygulamasının içerisinde bulunan haberler genellikle internet üzerinde kurulmuş olan haber sitelerinden çekilmektedir. İçeriği kaliteli, kullanıcıların isteğine cevap verebilen ve anahtar kelimeleri doğru şekilde dağıtılmış haber içeriklerine sahip olmak Google News uygulamasının içerisinde sizin hazırlamış olduğunuz içeriğin yer alması anlamına gelmektedir. Birçok insanın düşündüğünün aksine Google News içerisinde bulunan haberler Google şirketi tarafından hazırlanmamaktadır.

Google News Nedir? Google Haberler İçin SEO

İnternet üzerinde kurulmuş haber siteleri sayesinde Google News uygulaması içerik çekebilmektedir. Haber sitelerinin oluşturmuş olduğu içerikler genellikle havai fişek etkisi yaratır. Yani hızlı şekilde yayınlanır ve yeterince ses getiren bir haber türü değilse etkisi çabuk bir şekilde ortadan kalkar. Bundan dolayı kısa zamanda kaliteli ve SEO uyumlu içerikler hazırlamanız gerekebilir. Haber siteleri için SEO çalışmaları biraz daha farklı olabilmektedir. Bunun için aşağıda bazı önerilerde bulunulmuştur.

  • Google News uygulaması içerisinde en çok okunan haberler her zaman kilit noktanız olmalıdır.
  • Haber siteleri üzerinde oluşan trafikler genellikle kısa süreli olduğu için haber sitelerine güncel, düzenle ve hızlı şekilde içerik girişinin yapılaması gerekmektedir.
  • Anahtar kelimeleri genellikle bir yıl içerisinde yapılan aramalardan elde edilmektedir. Fakat haber sitelerinde bu durum biraz daha farklıdır. Haber sitelerinde genellikle trend konuların başlıklarına ve içeriklerine göre anahtar kelimeler belirlenmektedir.
  • Bir haber sitesinde olması gereken başlıca şeylerden birisi de 5N 1K yöntemidir. Bu yöntem ile oluşturulan içerikler her zaman çok daha fazla trafik almaktadır. Bu yöntem üzerinden anahtar kelime oluşturmak da mümkündür.
  • Haber hazırlamak istediğiniz içeriğin anahtar kelimesini belirledikten sonrasında bu anahtar kelimeyi Google Haberler uygulamasında aratarak karşınıza çıkan içeriklerden fikir alabilirsiniz. Bu sayede arama motorlarında ön plana çıkan içeriklere göre içerik oluşturacağınız için sizin içeriğiniz de oldukça iyi bir trafik çekme potansiyeline sahip olur.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Orphan Pages (Yetim Sayfalar) Nedir?

Yukarıda bahsedilen Google Haberler İçin SEO Önerileri doğrudan olmasa da dolaylı yoldan SEO değerlerinizi etkileyen etmenlerdir. Bundan dolayı haber veya blog sitenize içerik üretirken bu adımlara dikkat etmeniz önerilmektedir. Google News uygulamasına çekilen haberler genellikle SEO açısından iyi ayarlamalar yapılmış içeriklerdir. Bundan dolayı o içerikleri örnek alarak kendi içeriklerinizi oluşturmak her zaman yararınıza olacaktır. Bu içeriklerdeki anahtar kelime dağılımlarına, konu içeriğine ve başlık kullanımına dikkat ederek kendinize özel içerikleri oluşturabilirsiniz. Kesinlikle birebir alıntı veya kopya içerikler hazırlamayın. Bu içerikler neticesinde ceza alabilir ve internet üzerinde yasaklanabilirsiniz.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x