Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

Girişimcilik Nedir? Girişimciler genel olarak ellerinde bulundurdukları bütçeyi, bu konudaki bilgi birikimi ve tecrübelerini kullanarak iş alanındaki zekâları ile bütünleştirerek bireysel veya bir kurum adına kâr sağlamayı görev edinmiş kimselerdir. Yani ellerinde bulunan bir miktar parayı akıllıca değerlendirerek çok daha fazlasını kazanmak amacında olan kimselerdir. Ülkemizde girişimciden daha çok yatırımcı olarak söz edilmektedir. Bu kimseler birçok farklı alanda faaliyet göstermektedirler. Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir? Başlıklı yazıda girişimciliğin tanımı, ne iş yaptıkları ve girişimciliğin türlerinin ne olduğu anlatılmış bulunmaktadır.

Girişimci Ne İş Yapar?

Girişimciler genel olarak bireysel çalışmaktadır. Yani herhangi bir kurum ya da kuruluş altında yer almazlar. Fakat büyük bir çoğunluğu bir kuruluş ya da kurum altında çalışmasa da ekip arkadaşları ile küçük bir ekip oluşturmakta ve bu ekip ile koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Yani girişimcilik işi az da olsa takım işine dayalıdır. Bu ekipler bir araya gelerek gruplarının amaçlarını, stratejilerini ve hangi alanda hangi pazara giriş yapılacağını belirlerler. Daha sonra girişimciler bütçe arayışına girmektedir. Yani ortaya koydukları projeyi finanse edecek kimselerin arayışına girmekte ve bulduklarında projelerini anlatarak kendilerine maddi destekte bulunmalarını talep etmektedirler.

Ortaya çıkarılan projelerin finanse edecek kişiler tarafından beğenilmesi genellikle o projenin daha önce başka kimseler tarafından yapılmamasına, yapılsa bile bu miktarın oldukça düşük olmasına bağlıdır. Yani projelerin olabildiğince yenilikçi ve özgün olması gerekmektedir. Bu adımı da başarıyla geçtikten sonrasında genellikle ortaya çıkarmış oldukları projelerin gelecek vadedebilmesi için uzun soluklu planlar yapmaktadır.

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

Girişim Türleri

Genellikle girişim türleri altı başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklar aşağıda belirtilmiştir.

  • Sanal Girişimler
  • Sosyal Girişimler
  • Teknoloji Adına Yapılmış Girişimler
  • Devlet Adına Yapılmış Girişimler
  • Ticari Alanda Yapılmış Girişimler
  • Kurum İçi Yapılan Girişimler

Kurum İçi Girişimciler

Son dönemlerde oldukça popülerleşen bu girişim türü genellikle kurum içinde bulunan çalışanların özlük haklarına ve fikirlerine değer veren kurumlarda gerçekleşmektedir. Yani bünyesinde bulunan çalışanlar kendilerinin önemsendiğini hisseder ve fikirlerini korkmadan dile getirebilir. Bu sayede ortaya yeni fikirler çıkar ve kurum içinde doğan bir fikir sayesinde kurumun değeri artar. Bu gibi işlere kurum içi girişim denebilir.

Ticari Girişimcilikler

Girişimci denince ülkemizde akla gelen ilk işlerden birisi ticarettir. Bundan dolayı da ticari alanda yapılmakta olan girişimler her zaman diğer girişimlerden çok daha önde gelmekte ve duyulmaktadır. Bu girişim türünde genellikle kişilerin belirli bir sermayesi bulunur ve bu sermaye sonucunda ortaya bir iş fikri veya diğer bir adıyla girişimcilik fikri yatar. Bu fikirlerin gerçekleşmesi sonucunda fikir sahibi yani ‘girişimci’ belirli bir gelir elde eder. Bu alanda elde edilen gelirler sayesinde bu kişilere ‘ticari girişimci’ adı verilir.

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

Sosyal Girişimcilikler

Bu girişimcilik türü genellikle ticari olmamakla birlikte ticari amaç güdenleri de mevcuttur. Sosyal girişimciler genellikle çevresinde bulunan canlıları, yaşamakta olduğu doğayı ve insanı önemsedikleri için bu alanlarda girişimcilik planları kurar. Genellikle bu girişimler toplum adına yapılsa da tamamen toplumun iyiliği düşünülerek yapılmamaktadır. Yani sanılanın aksine ticari amaç güden birçok Sosyal Girişimcilik mevcuttur.

Girişimcilik yalnızca bireyler, kurumlar veya markaların yararına olan işler değildir. Bir ülkede bulanan girişimciler yapmış oldukları atılımlar ve ortaya çıkarmış oldukları projeler sayesinde mensup oldukları ülkelerin de ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadırlar. Bundan dolayı genellikle elinde ekonomik güç bulunan kimseler bu kişileri desteklemektedir.

İPUCU: Girişimlere dair haberleri anlık olarak buradan öğrenebilirsiniz.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x