Duplicate Content (Kopya İçerik) ve Spin Makale Nedir?

Dilimize çevrilmiş hâli ‘Kopya İçerik’ ya da ‘Yinelenen / Tekrarlayan İçerik’ olarak tanımlanmıştır. Yani internet siteniz üzerinden yayınlanmış olan içeriğin başka internet sitelerinde de yayınlandığı anlamına gelmektedir. Başka internet sitelerinde bulunan içeriği birebir kopyalamak olarak anlaşılsa da başka internet sitesinde yayımlanan içeriklerin sitenizde oldukça benzeri bulunması da bu tanıma girmektedir. İki durumda da internet sitenizin SEO ayarları bozulacak ve arama motorlarının oluşturduğu listelerde oldukça arka plana düşecektir.

Yani bu kopya içerikler yüzünden siteniz birçok insanın karşısına çıkmaması için engellenecek veya geri plana atılacaktır. Kopya içerikten kaçmanın en iyi yolu içeriği tamamen kendinizin oluşturmasıdır. Böyle bir bilgi birikiminiz mevcut değil ise internet siteleri üzerinden yapacağınız araştırmalar sonucunda tamamen kendinize ait olan cümleler ile o konu hakkında içerik oluşturmalısınız.

Kopya İçerik Zararları Nedir?

En başta karşılaşacağınız sorunlardan birisi organik trafik değerinizin oldukça düşük değerlere inmesi olacaktır. Arama motorlarının siteniz içerisinde yaptığı örnekleme ve araştırma sonucunda bu tarz kopya içerikler tespit ederse sitenizi ve yayımlanan içeriği diğer insanların karşısına çıkarmak istemez. Zaten insanların karşısına çıkarsa bile muhtemelen yayımladığınız içeriği çok daha öncesinden başka sitelerde görecekleri için internet sitenizi hemen terk edecekler ve bunun sonucunda internet sitenizin hemen çıkma oranı oldukça yükselecektir. Yani kopya içerik oluşturmak her türlü internet sitenize zarar verecek ve SEO değerleriniz büyük ölçüde düşecektir.

Arama motorları kasıtlı bir şekilde başka sitelerden içerik aldığınız anladığı zaman internet sitenizi arama motorlarından tamamen kaldıracaktır. Yani sitenizi internet üzerinde yasaklayacaktır. Tabii ki bu durum yalnızca birebir ve defalarca içerik kopyalayan kullanıcılar için geçerlidir. Alıntı yapmak gibi zorunluluklarda kopya içerik değeri çok çok yükselmeyeceğinden dolayı bu gibi bir ceza ile karşılaşmak mümkün değildir. İnternet sayfanızda yayınladığınız kopya içerikler sonucunda sayfanızın dizinlere eklenmemesi demek internet sitenizin arama sonuçlarında hiçbir şekilde önerilmemesi demektir. Bundan dolayı kopya içerik üretmemeye son derece dikkat etmelisiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? (2023)

Kopya İçeriğe Sebep Olan Etmenler

  • Kullanıcılar internet sitenize hem www eklenerek hem de www olmadan ulaşabilmesi internet siteniz içinde her zaman olmasa da genellikle kopya içerik olması anlamına gelmektedir.
  • Ayrıca internet siteniz üzerinde yayınladığınız içeriklere yanlış etiket kullanmak da en çok yapılan hatalar arasında yer almaktadır. İçeriğinizle alakasız kullanılan etiketler diğer içeriklerle eşleştiği zaman o içeriğe göre ne kadar benzer olduğu kıyaslandığından dolayı içeriğinize uygun etiketler kullanmanız gerekmektedir. Yani kullandığınız etiketler ile hazırlamış olduğunuz içeriklerin birbirleri ile uyum içerisinde olması gerekmektedir. Bu şekilde yapılan bir davranış SEO değerlerinizi de olumlu etkileyecektir.
  • Bir diğer sorun ise HTTP ve HTTPS bağlantılarının olmamasıdır. Bu bağlantılara sahip olmayan internet siteleri doğrudan kopya içerik üretiyor olarak adlandırılmasa da güvenlik önlemleri eksik olacağı için birçok kullanıcı tarafından önerilmeyecek ve siteniz, kopya içerik üreten bir internet sitesinden farksız olacaktır. Bundan dolayı internet sitenizin güvenliğini oluşturmalı ve HTTP veya HTTPS bağlantılarını almalısınız.
  • Üretmiş olduğunuz içeriklerin tek bir URL’ye sahip olması her zaman avantajlıdır. Arama motorlarının yapmış olduğu açıklamalarda URL içerisinde slash (/) işaretinin olması ya da olmaması önemli bir kriter olarak yer almasa da içeriğinizin tek bir URL altında yer alması her zaman daha iyidir.

Yukarıda sıralanan nedenlerin bazıları doğrudan kopya içeriğe ya da diğer bir adıyla yinelenen içeriğe sebep olsa da bazıları dolaylı yoldan sebep olmaktadır.

İPUCU: İçerik özgünlük testlerinizi Semrush aracılığı ile yapabilirsiniz.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x