Orphan Pages (Yetim Sayfalar) Nedir?

İnternet sitenizde bulunan bütün yetim sayfaların birbirleri ile link yoluyla bağlantıda olması gerekmektedir. Bu oldukça önemli bir nokta olsa da birçok site sahibi bu önemin farkında değildir. Yalnızca içerik yazıp bırakmak ve kullanıcıları bir içerikten başka bir içeriğe yönlendirmemek o sayfanın ziyaretçisiz yani yetim kalmasına sebebiyet vermektedir. Bu kavramın adı da buradan gelmektedir. Yani içerisinde bir yönlendirme veya link bulunmayan, başka bir içeriğe veya sayfaya bağlanmayan sayfalar yetim sayfa olarak adlandırılmaktadır. İçerisinde yönlendirme (link) bulunmayan sayfalar Google tarafından bulunamaz ya da bulurken oldukça zorlanır.

Siteniz içine yerleştirmiş olduğunuz içerikler arası bağlantı kurmanızı sağlayan linkler sitenizin verimliliğini arttıran en büyük etmenlerdir. Google sayfa içerisinde kullanıcıları uğraştırmadan gezindirmeyi sağlayan sitelere her zaman daha fazla önem vermektedir.

Yetim Sayfaların SEO’ya Etkisi

Orphan Pages adıyla da anılan yetim sayfalar Google da dahil olmak üzere birçok arama motoru tarafından bulunamaz. Arama motorları bulamadığı sayfaları doğal olarak listelerine de ekleyemezler. Arama motorları listesine ekleyemediği için de kullanıcılara öneremez ve kullanıcılar da doğal olarak içeriğinize ve internet sitenize ulaşamazlar. Bundan dolaylı içeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun arama motorları sitenizi bulamayacağı için hazırlamış olduğunuz içerik büyük ölçüde boşa gidecektir.

Doğrudan olmasa da dolaylı yoldan Yetim Sayfalar SEO değerinizi oldukça kötü etkileyebilirler. Kullanıcıların yaptığı aramalar sonucunda internet sitenizde bulunan içerikler listelenemeyeceğinden dolayı internet siteniz organik trafik çekemeyecektir. Yani sitenizde bulunan bütün sayfaları bir şekilde diğer sayfalara bağlamanız kesinlikle gereklidir. Bu bağlantı konu bakımından benzer içerikleri bağlayarak elde edilebilir. Elinizde diğer sayfaları bağlayacak bir neden olmasa bile ‘hoşunuza gidebilecek içerikler’ başlığı altında birkaç yazınızın link yoluyla belirtebilirsiniz. Bu bütün siteler tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Yetim Sayfalara Karşı Neler Yapılabilir?

Öncelikle siteniz içerisinde barınmakta olan içeriklerin içerisinde iç link bulunmayan bütün içerikleri tespit etmeniz ve bu sitelere link eklemesi yapmanız gerekmektedir. Buna ek olarak girmiş olduğunuz içerikler site haritanıza eklenmelidir. Günümüzde birçok internet sitesinde bu otomatik olarak yapılmaktadır. Fakat otomatik olarak gerçekleşmeyen siteler için manuel yollar ile sitemap.xml dosyasının içerisine aktarılabilir. Hem site içi link eklemesi hem de site haritası içerisine atılması gereken içerikleri gerekli yerlere iliştirdiğiniz zaman Yetim Sayfalardan tamamen arınmış bir site elde etmiş olacaksınız. Eğer çok fazla yetim sayfaya sahipseniz ve hepsini tek tek bulmakta zorlanıyorsanız Screaming Frog adlı araçtan yardım alabilirsiniz. Bu araç sayesinde internet sitenizde yer alan yetim sayfaları birkaç ayar ve tıklama sonucunda kolaylıkla bulabilir ve doğrudan içeriklere giderek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Yetim sayfalar internet üzerinde bulunan sitelerin geleceği için oldukça büyük tehlike oluşturmaktadır. Birçok içerik üretici yazılarının okunmadığından yapılan SEO çalışmalarının bir karşılığı olmadığından yakınmaktadır. Fakat işler böyle değildir. Birçok kullanıcı kaliteli içerik hazırlar fakat doğru içerik hazırlamakta oldukça zorlanır. Sizin için oldukça güzel gelebilen bir içeriğin arama motorları açısından pek de hoş karşılanmaması epeyce mümkündür. Çünkü arama motorları içeriklere bir insan gözüyle bakmaz. Arama motorları bir internet sitesini denetlerken temel olarak kullanıcıların o sitede ne kadar vakit geçirdiğine (aradıklarını bulup bulamadıklarına), anahtar kelime kullanımına ve başlık kullanımına dikkat etmektedir.

Bunun haricinde site içinde bulunan yönlendirmelere ve kullanıcıların memnuniyetine odaklanmaktadır. Tüm bu değerler istenilen ölçüye ulaştığında siteniz organik uzun süreli ve sürekli trafik almaya başlayacaktır. Yukarıda bahsedilen noktalar bir site için kilit noktalardır.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x