Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime araştırması tüm site sahipleri için oldukça önemlidir. İnternet kavramı artık herkesin aşina olduğu bir terimdir. Ne işle meşgulsün sorusuna yanıt olarak “İnternet sitem var” cevabını da çokça duyar olduk. İnternet sitesi olanlar sitelerine ekleyecek oldukları konuları ve yazıları elbette kafalarına göre yapmıyorlar belli başlı oluşumlardan destek alıyorlar.

Sitenize içerik girmenin ve hit almanın en önemli yolu ise kişilerin internette aratacağı kelimeleri analiz etmek ve içerikleri bununla ilgili hazırlamaktır. Bu da etkin bir anahtar kelime araştırması yapmaktan geçmektedir. Anahtar kelime araştırması, piyasada hizmet veren SEO araçlarından biriyle hedeflenen konuda yapılan anahtar kelimeleri çıkarma işlemidir. Site sahipleri ya da yöneticileri, SEO programları ya da sitelerini kullanarak kişilerin arama motorlarında en çok hangi kelimeleri araştırdıklarını belirlerler ve içeriklerini bu bağlamda üretirler.

SEO kavramından da kısaca bahsetmek gerekirse bu terim kelime anlamı olarak arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Yani SEO uyumlu bir makale dediğimizde anlaşılması beklenen Google tarafından belirlenen arama kriterlerine uygun olması olarak yanıtlayabiliriz. Anahtar kelimelerin SEO’ya uygun olması kişilerin yaptığı aramalarda sitenizin üstlerde çıkması anlamında oldukça önem arz etmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse kilo kaybetmek isteyen biri arama motoruna “zayıflamak istiyorum” ya da “kilo verme yöntemleri” kelime öbeklerinden hangisini yazabilir? Evet, tahmini zor bir soru. İşte burada ortaya anahtar kelime araştırması yapmanın önemi girmektedir.

Siz sitenizde harika bir yazı dizisi hazırlasanız ve rakiplerinizden kat be kat kaliteli bir içerik sunsanız bile eğer kişilerin arama motorlarında aradıkları kelimeleri ve cümleleri sitenizde anahtar olarak kullanmazsanız fayda sağlayamazsınız. Anahtar kelime araştırması yapmak ne denli önemli bu konuya değindik. Şimdi de gelin birlikte bu konunun ana temasını oluşturan anahtar kelime araştırması yapabilmek için dikkat edilmesi gereken koşullara göz atalım.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  E-Ticaret'te B2B - B2C Nedir?

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Anahtar kelime ve öbekleri aranma hacmi: Anahtar kelime seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter tıklanma hacmidir. Bu bir kelimenin ne denli merak edildiğini ve arama motorlarında nasıl arandığını göstermektedir. Arama motorlarında sık aranan kelimeleri ve kelime gruplarını seçerken sitenizin hizmet içeriği ile aynı standartlara sahip olmasını kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Örneğin siteniz dünyadaki ülkelerin şehirleriyle ilgili bilgiler içeren bir sayfa olsun. Brezilya’daki Rio şehriyle alakalı içerik girecekseniz anahtar kelime araştırması yaparak bu kent ile ilgili hangi aramaların yapıldığını saptamanız gerekmektedir. Bu kelime grubuyla paralel olan “kia rio” kelimesi de oldukça popülerdir. Ancak bu araba markası olan Kia’nın ria modeli ile ilgili bir anahtar olduğundan kısa vadede size fayda sağlasa da uzun vadede sitenize zarar verecektir.

  • Tıklama Başına Maliyet Hesaplaması: Tıklanma başına kazanç getiren yöntem özellikle sitelerinde Google Adsense üzerinden para kazanmayı hedefleyen kitleler için oldukça önemlidir. Anahtar kelimelerin aranması çok aylık olarak gözden geçirilmektedir. Ancak tıklama başına maliyet her dakika değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden kazanç ağırlığını Google Adsense’e veren kişilere maliyet araştırması ve anahtar kelimelerini bu doğrultuda seçmeleri tavsiye edilmektedir. Sitenizde diğer yöntemlerin yanında tıklanma başına da hatırı sayılır bir gelir elde etmek istiyorsanız bu yöntemi de göz ardı etmemenizi öneriyoruz.
  • Anahtar Kelimelerin Zorluğu ve Zahmetli Oluşu: Sitelerine SEO’ya uygun koşullarda ve en çok aranan kelimelerden oluşan içerikler girebilmek çok kolay değildir. Bunun için ise sizi Ahrefs’i aktif olarak kullanmanızı öneriyoruz. Ahrefs, internet sitelerine gelen linkler sonucu oluşan backlink profili, anahtar kelime sıralamaları ve analizi gibi işler için kullanılan bir yöntemdir. SEO görünürlüğünün analizi için de oldukça faydalı olan bu yöntem anahtar kelimeleri ayrıştırmada ve kelimeleri tasniflemede oldukça fayda sağlamaktadır. Siteniz için anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz farklı araçlar da bulunmaktadır. Şimdi gelin bunlara da biz göz atalım
İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  SKU Nedir? Stok Kodu Nasıl Belirlenir?

En İyi Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Semrush Nedir? Nasıl Kullanılır?

SEMrush

Oldukça faydalı ve iş gören anahtar kelime araştırma araçlarının başında hiç kuşkusuz SEMrush gelmektedir. Oldukça uygun fiyatlı olması, arama motoru pazarlamacılığına ve PPC’ye yönelik olması ve kullanışlı ara yüzü kullanıcıların SEMrush’u oldukça sık tercih etmelerine neden olmaktadır.

Ahrefs Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ahrefs

Piyasadaki en kapsamlı ücretli SEO araçlarından biri olan Ahrefs, sadece anahtar araştırması için değil bağlantı oluşturma, sıralama izleme ve içerik fikirleri bulma açısından da oldukça faydalıdır. Listemizin 2. sırasında yer verme nedenimiz ise SEMrush’a göre ücretinin biraz daha pahalı olmasıdır. Bütçesinde sıkıntı yaşamayanlara bu aracı kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Ahrefs‘e giriş için tıklayınız.

Keyword Shitter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Keyword Shitter

Listemizde bir de ücretsiz olarak anahtar kelime araştırma şansı veren sitelerden bahsetmek istedik. Daha bu işe yeni başlayanların en sık kullandıkları araçlardan biri de Keyword Shitter’dir. Bu aracın tek eksisi ise sadece yazmış olduğunuz anahtar kelime ile ilgili öneriler vermesidir. Yani Ahrefs’teki gibi içerik fikri bulma ya da direkt anahtar önerme özellikleri burada mevcut değildir. Keyword Shitter‘a giriş için tıklayınız.

Word Tracker Nedir? Nasıl Kullanılır?

WordTracker

Ülkemizde oldukça sık tercih edilen anahtar kelime araştırma araçlarından bir diğeri de WordTracker’dır. Bu anahtar kelime aracımız bizlere aranma hacimlerine ve ülkeye göre güncel aranma rakamlarını gösterse de ücretsiz sürümünde sadece belirli sayıda bilgi ve içerik gösterilmektedir. Gene de denemek isteyenler ve ilk başlangıç için ücret ödemek istemeyenler için WordTracker, tercih edilebilecek bir anahtar kelime araştırma aracıdır.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x