Ürün Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir? (5 İpucu)

E-Ticarette ürün satış fiyatını doğru belirlemek internet sitenizin ve markanızın geleceği için hayati önem taşımaktadır. Bir ürün için fahiş fiyatlar belirlenmesi o ürünün satılmamasına neden olurken, gereksiz fazla indirim veya ucuz fiyatlar da ürünün satılmasına ancak sizi zarara uğratmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı E-Ticarette Ürün Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir? başlıklı makalemiz bu konuda zorluk çeken kimseler için hazırlanmıştır.

Aşağıda belirttiğimiz ipuçlarına dikkat etmeniz durumunda markanızın ve internet sitenizin zarara girmesini engellemekle beraber kâra geçmeniz de an meselesi olacaktır. Tabii ki doğru fiyat belirlemenin yanı sıra doğru ve kaliteli ürün açıklamaları da oldukça önemli noktalardır. Bunun yanında müşterilerinizi mutlu edebilecek ürün indirimleri (kampanyalar) hazırlamanız da oldukça iyi bir seçenek olacaktır.

E-Ticarette Ürün Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Pazarı Tanıyın

Satmış olduğunuz ürününün diğer satıcılar tarafından belirlenmiş olan fiyatlarına göz atmalısınız. En doğru seçeneklerden birisi de ürün pazarında bulduğunuz fiyatların en düşüğü ile en yükseği arasında kalacak şekilde bir fiyat belirlemektir. Kullanıcılar pahalı seçeneği bütçelerini zorladığı için göz ardı ederken, ucuz seçeneği de ‘kesin bir olumsuzluk vardır’ diyerek tercih etmemektedir. Bunun dışında satmayı düşündüğünüz hedef kitlesinin diğer sitelerde ürüne nasıl yaklaştığını araştırmalısınız. Bu sayede o sitelerin olumsuz yönlerini belirleyerek kendi sitenizde bu yönlere daha çok dikkat edebilirsiniz.

Ürün Satış Fiyatı için Maliyet Belirleyin

Satmış olduğunuz ürünün maliyetini belirlemek yapacağınız en akıllıca şeylerden birisi olacaktır. En basitinden 100 TL değerinde satın aldığınız veya ürettiğiniz bir ürünü 100 TL altına satmayacağınızın bilincinde olabilirsiniz. Kulağa ne kadar basit bir işlem gibi gelse de genellikle el yapımı ürünlerde bu maliyet doğru hesaplanmadığından dolayı uzun vadede site sahiplerini zarara uğratabilmektedir. Bundan dolayı maliyeti doğru belirlemek de bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazlarındandır. Yani bu adımla birlikte zarar etmekten anında kurtulabilir bunun yanında sattığınız ürünlerden daha yüksek kâr etme fırsatını yakalayabilirsiniz. Yalnızca ürün fiyatı değil, ürüne bağlı oluşan kargo maliyeti varsa depo maliyeti gibi maliyetleri de satış fiyatına yansıtmanız gerekmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Pop-Up Nedir? Pop-Up Kullanımının Önemi

Ürün Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Kitlenizi Tanıyın

Bir e-ticaret markası ve sitesi için olmazsa olmazlardan belki de en önemlisi kitleyi tanımaktır. Elde bulunan kitleyi iyi tanımamak yapacağınız satış oranını doğrudan etkileyecektir. Çok uç bir örnek olacak fakat bir oyuncak mağazası düşünün. Bu mağazanın müşteri kitlesi genellikle çocuklardır. Bundan dolayı büyüklere oyuncak satmak veya satmayı denemek pek de sağlıklı bir karar olmayacaktır. Çünkü yetişkinlerin oyuncaklara karşı olan ilgisi ile çocukların ilgisi eş değerde olmayacaktır. Ayrıca kitlenizi tanımak fiyat belirleme aşamasında da oldukça büyük katkı sağlayacaktır. Ne kadar kâr marjı koyacağınızı belirlemek konusunda büyük yararı olacaktır. Kitlenizin verebileceği fiyatları tahmin etmek kitlenizi tanımaktan geçer. Bunu da sosyal medyayı etkin kullanarak yapabilirsiniz.

Stratejinizi Kontrol Edin

Belirlemiş olduğunuz Ürün Satış Fiyatı stratejinizin yeterince işlevsel olup olmadığını sitenize gelecek geri dönüşlerden rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Sitenize, markanıza veya satışını yaptığınız ürünlere gelecek olan yorumlar sayesinde bu kontrolü büyük bir kolaylıkla yapmanız son derece mümkündür. Bundan dolayı sitenizin yorum kısmı yoksa hemen basit birkaç eklenti ile sitenize bir yorum bölümü oluşturmanızda yarar vardır. Bu sayede sitenizin iyi ve kötü yönlerinin de analizini büyük bir kolaylıkla yapabilirsiniz. Ürün Satış fiyatı belirleme stratejinizin de ne denli çalışıp ne denli başarısızlığa uğradığını da yorumlar kısmından analiz edebilirsiniz. Buna göre fiyatlandırma da yapacağınız değişiklikler daha tutarlı olacak ve müşterilerinizi memnun edecektir.

Ürün Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Reklam Yapın

Sattığınız ürünlerin reklamını yapmanız da fiyat belirleme konusunda oldukça büyük yarar sağlayabilir. Kullanıcılar genellikle bütçelerine uygun olabilecek reklamları incelemektedir. Satın almasalar bile en azından fiyatının alınabilir olduğu ürünleri incelemekten büyük keyif almaktadırlar. Bundan dolayı belirlemiş olduğunuz fiyatlandırma üzerinden ürünün reklamını yapmanız durumunda gösterim başına tıklama oranına göz atarak yapmış olduğunuz fiyatlandırmanın ne derecede doğru olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat bunu yaparken seçeceğiniz ürün, toplumun büyük bir kısmının ilgisini çeken bir ürün olması ve ihtiyaç duyulan bir ürün olması fiyat hakkında yapacağınız analizi kolaylaştıracaktır. Yani sadece bir cinsiyetin kullanabileceği ürünler seçmeniz durumunda yapacağınız analiz sadece o cinsiyet üzerinde etkili olacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Nedir?

Ürün Satış Fiyatı belirleme ile alakalı Rakip Fiyat Analizi’de çok etkilidir. Mevcutta herkesin sattığı ürünleri satıyorsanız mutlaka düzenli aralıklar ile rakip fiyat analizi yapmalısınız. Bununla alakalı yakında bir makale yayınlayacağım.

İPUCU: Google Merchant Center rakip fiyat analizi konusunda etkili bir rapor sunmaktadır.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x