Kargo Desi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Genellikle e-ticaret sitesi sahiplerinin sormuş olduğu Kargo Desi Hesaplaması Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabını vermeden önce sizlere desi kavramının ne anlama geldiğini açıklamak gerekmektedir. Desi, kabaca bir kargo kutusunun içinde bulunan ürünle birlikte ne kadar yer kapladığı ve bu kapladığı yere oranla ne kadar ağırlıkta olduğunu ortaya koyan kavramdır. Desi hesabı yurt içi ve yurt dışı gönderimlerde farklı hesaplanmaktadır ve bu desi değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi olmaktadır. Yani desi değerini elinizden geldiğince düşük tutmanızda her zaman yarar vardır. Bu noktada düşünülen taraf tabii ki de siz olmaktasınız.

Yani kargonun büyük olması kargo şirketlerine herhangi bir zorluk çıkarmamaktadır. Fakat bir kargonun ağırlığına ve kapladığı yere göre gönderen kişi daha fazla veya daha az para ödemek zorunda kalmaktadır. Yani özellikle bir elektronik ticaret siteniz varsa ve ürün satışı yapıyor iseniz bu ürünlerin kutularını elinizden geldiğince küçük tutmaya çalışın. Bu şekilde satışını yaptığınız ürün başına çok daha fazla kâr edebilirsiniz. Yani kazandığınız paranın fazlasını kargo şirketlerine kaptırmamış olursunuz.

Kargo Desi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Desi Nasıl Hesaplanır?

Eğer ki sürekli bir yerden başka bir yere kargo gönderimi yapan biriyseniz veya böyle bir markaya sahipseniz desi hesaplaması hususuna hâkim olmak zorundasınız. Çünkü yapacağınız hesaplamalar doğrultusunda ne kadar ücret çıkacağını az çok kestirebilirsiniz ve buna göre fazla bir ücret çıkma ihtimali var ise ona göre çözümler üretebilirsiniz. Mesela aynı kişiye göndereceğiniz ürün parça parça ise göndereceğiniz kargo kutuları da parça parça olabilir. Bu yalnızca hızlı düşünülmüş çözüm yollarından birisidir. İnsanların gözü formül terimini duyduğu zaman oldukça korkmaktadır fakat desi formülü sanıldığı kadar korkunç bir formül değildir.

Tam tersine desi formülü oldukça basit bir formüldür. Desi formülünü uygulamak için yalnızca dört işlem bilgisine ihtiyaç duymaktasınız fakat elbette ki çok ince hesaplamalar yapma niyetiniz var ise bir hesap makinesi kullanmanız önerilmektedir. Kargo kutunuzun desisini hesaplarken öncelikle göndereceğiniz paketin enini, boyunu ve yüksekliğini ölçmeniz gerekmektedir. Ardından ölçüm sonucunda elde edilen veriler birbirleri ile çarpmanız gerekmektedir. Daha sonra elde ettiğiniz sonucu yurt içinde bir gönderim yapıyor iseniz 3bin sayısına bölmeniz gerekmektedir. Eğer yurt dışına gönderiyor iseniz çıkan bu sonucu 5bin sayısına bölmeniz gerekmektedir. Desi hesaplaması ile alakalı burada hazır bir sistem var, bunu kullanabilirsiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır? En İyi İpuçları!

Yukarıda anlattığımız formülü kullanarak oldukça kolay bir şekilde desi hesaplamasını yapabilirsiniz. Tabii ki desi hesaplaması yaparken karşılaşacağınız ücret kargo şirketinden kargo şirketine farklılık göstermektedir. Bundan dolayı anlaşmalı olduğunuz kargo şirketinin fiyat tarifesine göre bu formülü uygulamanız gerekmektedir. Desi Nasıl Hesaplanır? Sorusunun cevabı kabaca bu şekilde olmaktadır.

Kargo Desi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kargo Maliyeti Düşürme Yolları

İlk zamanlarda gönderdiğiniz kargolarda desi işlemi yaparken pek de bir kâr sağladığını düşünmeyebilirsiniz. Fakat uzun vadede kazanacağınız parayı daha doğrusu kaybetmeyeceğiniz parayı hesaplarsanız oldukça ciddi miktarlara ulaştığını rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Bundan dolayı kargo maliyetini düşürmek için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekmektedir. Bunlardan başlıca ve en önemli olanı desi hesaplaması yapmaktır. Bunu da az önce yukarıdaki başlık altında sizlere açıklamıştık. Tabii ki kargo maliyetinden kaçacağım derken ürününüzü korumasız ve başıboş göndermemeniz gerekmektedir.

Kargo maliyetinden kaçarken ürünün hasar görmesini kimse istemez. Başta da müşteriler bu durumdan epey şikayetçi ve rahatsız olacaktır. Bundan dolayı müşteri kaybetmek istemiyorsanız maliyetten kaçarken ürünü korumamazlık yapmamalısınız. Eğer ki internet üzerinden ürün satışı yapıyorsanız yani bir e-ticaret siteniz var ise kargo şirketleri ile belirli anlaşmalara yaparak belirli süreler içerisinde desi başına daha az ücret ödeyerek kargo maliyetini düşürebilirsiniz. Bu anlaşmaları nasıl yapacağınızı bilmiyor iseniz hiç sorun değil. Bu işlem oldukça basit bir işlemdir.

İnternet üzerinden güncel kargo fiyatlandırmalarına bakarak sizlere en uygun paketi sağlayabileceğini düşündüğünüz kargo şirketinin en yakın şubesine giderek şube müdürü ile görüşebilirsiniz. Elektronik ticaret sitenizin olduğunu, bir markanızın olduğunu ve kargo şirketleri ile anlaşma yapmanıza ihtiyacınızın olduğunu söyleyerek bir anlaşma imzalayabilirsiniz. Tabii ki bu anlaşmayı yaparken internet sitenizin günde, haftada ve ayda ortalama ne kadar müşteri karşıladığını da hesaplamanız gerekmektedir. Bu hesaplamalar sonucunda kargo şirketleri sizler için en uygun paketi oluşturacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Benchmarking (Kıyaslama) Nedir?  Neden Önemlidir?

Kargo Desi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kargo desi hesaplaması sonucunda sizlere anlaşabileceğiniz birkaç kargo şirketlerinin linkini iletiyoruz.

UPS Kargo >
Aras Kargo >
MNG Kargo >
Sürat Kargo >
Yurtiçi Kargo >

Bu şirketler Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan şirketlerdir. Eğer özel ürünler göndermek istiyorsanız veya aynı gün teslimat seçenekleri için kurulmuş belli başlı taşıma ve kurye şirketleri yine var.

İPUCU: Özel kurye şirketleri ile anlaşarak üyelerinize Aynı Gün Teslimat seçenekleri ekleyebilirsiniz.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x