Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır? En İyi İpuçları!

Müşteri Sadakati e-ticarette oldukça önemli bir kavramdır. Günlük insan ilişkilerinde olduğu gibi müşteri ile marka arasında da bir sadakat bağı olmalıdır. Tamamen zamana bağlı olan bir kavram olan sadakat kavramını hızlandırmak için bazı ipuçları mevcuttur. Sadakat kavramını geliştirmek hem size hem de markanıza büyük katkılar sağlayacaktır. Müşteriler zaman içerisinde sizleri rakiplerinize tercih etmesi de en büyük katkılarından biridir.

Müşterileriniz ile aranızda kuracağınız sadakat bağı müşterilerinizin sitenizden tekrar alışveriş yapmasını, satın aldıkları ürünleri büyük bir özveri ile kullanmasını, sitenizi arkadaşlarına önermesini, sitenizi herkese karşı savunmalarını sağlamaktadır. Bundan dolayı sadakat her şeydir diyebiliriz. Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır? En İyi İpuçları! Başlıklı yazımızda sizlere aşağıda bazı ipuçları vermiş bulunmaktayız.

Müşteri Sadakati | Müşterilerinizi İyi Tanıyın

Bir insanla aranızda güven ve sadakat duygusunun gelişmesini istiyorsanız o insanın ne istediğini çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Bir insanın sizden ne beklediğini bilemezseniz o insanla aranızda sadakat bağı geliştiremezsiniz. Müşterinizin isteklerine cevap verebilmeniz durumunda zaman içerisinde sadakat bağı gelişmektedir.

Özel İndirimler Sunun

Müşterilerinize sunacağınız özel indirimler onların başka bir markayı veya başka bir elektronik ticaret sitesini tercih etmesini engelleyen en büyük etmenlerden birisidir. Bundan dolayı düzenli olarak sitenizi ziyaret eden kullanıcılara, sitenizden düzenli olarak alışveriş yapan kullanıcılara bazı özel fırsatlar sunmanız bu düzenin hiçbir zaman bozulmamasını sağlayacaktır. Bu sayede hem müşterileriniz mutlu olacak hem de sizler daha fazla kâr edeceksiniz.

Müşteri Sadakati

Her Zaman Kaliteli Olun

Elinizde bulunan kitleyi size bağlayan yegâne şeylerden birisi de kalitedir. Başlangıçtan bugünlere kadar her zaman kaliteli olmak zorundasınız. Müşteri sayısınız arttığı zaman kaliteniz düşerse kazandığınız kitleyi kaybetmeniz bir günden daha kısa bir sürede gerçekleşebilir. Bundan dolayı sitenizi kurduğunuz ilk günden şimdiye kadar her anınızı kaliteli hizmet vererek geçirmeyi hedeflemelisiniz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  E-Ticaret Blog Stratejisi Nasıl Olmalı?

Müşterilerinizle İletişim Kurun

Bir insana önemli olduğunu hissettirmenin bir başka yolu da onunla her zaman iletişim halinde olmaktır. Müşterilerinizin elektronik posta yolu ile kampanyalar sunmanız, isteklerini ve şikayetlerini sormanız her zaman olumlu geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. Bu sayede hem müşterilerinize önemli olduklarını hissettirmiş olacaksınız hem de sitenizin eksik yönleri varsa bu yönleri öğrenip telafi etme şansı elde edeceksiniz.

Üslubunuza Dikkat Edin

Müşterilerinizle kuracağınız iletişim kadar bu iletişimi nasıl kurduğunuz da önemlidir. Müşterilerinize kırk yıllık arkadaşınız gibi seslenmemeniz gerekmektedir. Bunun yanında sanki çok resmi bir ortamdaymış gibi de hissettirmemeniz gerekmektedir. Aradaki ince çizgiyi fark etmeniz ve bu farkı da müşteriye hissettirebilmeniz son derece önemlidir.

Müşteri Sadakati

Özür Dilenmesi Gereken Zamanlarda Özür Dileyin

Gündelik insan ilişkilerinde olduğu gibi alışveriş ilişkilerinde de kibir her zaman zarar verir. İnsanın doğasında hata yapmak zaten olağan bir şeydir. Kimse size hata yaptığınızdan dolayı kızma hakkına sahip değildir. Fakat yapmış olduğunuz hatanın bilincinde olduğunuzu ve bundan dolayı bir üzgünlük duyduğunuzu karşı tarafa hissettirmeniz durumunda karşı taraf sizi anlayışla karşılayacaktır.

Bundan dolayı müşterilerinizle kuracağınız ilişkilerde de hata yaptığınız zaman kibre kapılmadan nazik ve kibar bir dille hatanızın farkında olduğunuzu ve bu hatanın tekrarlanmaması için elinizden geleni yapacağınızı belirtmeniz gerekmektedir. Yapacağınız bu davranış sonucunda müşterilerinizle aranızda oluşan bağ daha da güçlenecektir ve sizinle rahat bir şekilde iletişim kurabildikleri için ilerleyen süreçlerde de sizleri tercih edeceklerdir. Unutmayın ki bir kişiyi kazanmak sadece o kişiyi kazanmak değildir. Yapacağınız iyi ya da kötü bütün davranışlar o kişiyle beraber çevresini de size kazandırır veya sizden uzaklaştırır.

Müşteri Sadakati tüm e-ticaret siteleri için oldukça önemli bir konudur. Amazon ve Türkiye’deki pazaryerleri bunu çok iyi başarmaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Pop-Up Nedir? Pop-Up Kullanımının Önemi
0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x