ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Nedir?

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi yani ETBİS, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bir bilgi sistemi olarak ortaya çıkarılan sistemdir. Bu sistem elektronik ticaret sitelerinde yapılan satışların kayıt altına alınmasını sağlar ve bu kayıtları bir istatistiğe dönüştürür. Elektronik ticaret siteleri bu sisteme kayıt olmak zorundadır. Marka veya kişisel siteler fark etmeksizin elektronik ortamda bir hizmet veya ürün satışı yapan her kurum veya kuruluş bu sisteme üye olmak zorundadır.

Bu zorunluluk yasalardan doğmaktadır. Sadece elektronik ticaret siteleri değil bu elektronik ticaret sitelerini bünyelerinde barındıran pazaryerleri de bu sisteme kayıt olmak zorundadır. Yurt içinde satış yapmasa bile yurt dışı pazaryerlerine üye olan siteler de bu sisteme dahil olmalıdır. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi sistemine üye olmak ücretsizdir ve adım adım yapıldığı taktirde oldukça kolay bir işlemdir. ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Nedir? Sorusunun cevabı kısaca bu şekilde verilmiş durumdadır.

ETBİS Sistemine Kayıt Olmazsak Ne Olur?

Yukarıda bu sisteme üye olmanın yasalardan dolayı ortaya çıkan zorunluluğundan bahsedildi. Yani bu sisteme üye olmamanız durumunda bazı yasaları çiğnemiş olacaksınız. Bundan dolayı da elbette ki bir cezası olacak. Bu sisteme üye olmamanız durumunda devlet tarafından tespit edilmesi hâlinde özel ya da tüzel kişi fark etmeksizin (yani marka ya da bireysel) 5bin ila 20bin TL arasında bir idari para cezasına çarpıtılırsınız. Bu para cezası ile karşı karşıya kalmak istemiyor iseniz kayıt olması ücretsiz olan bu sisteme kesinlikle kayıt olmalısınız. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine Kayıt Olmazsak Ne Olur? Sorusunun kısaca cevabı yasalara aykırı bir davranışta bulunduğunuz için cezalandırılırsınız şeklinde olabilir.

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Ne İşe Yarar?

ETBİS sisteminin temel amacı tüketicileri belli yasalar çerçevesinde güven altına almaktır. Biliyorsunuz ki elektronik ortamda yapılan ticaretlerde çoğu insan mağdur duruma gelebilmektedir. Bunun sebebi de hem kullanıcıların bilgisizliği hem de denetimlerin yetersizliği olabilmektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Benchmarking (Kıyaslama) Nedir?  Neden Önemlidir?

Bundan dolayı devlet kendi üzerine düşeni yaparak bütün e-ticaret sitelerinin ve pazaryerlerinin kayıt olması gereken bir sistem ortaya çıkararak hem site üzerinde olup bitenleri denetleyecek hem de bu sistem sayesinde elektronik ticaret sitelerini kullanan müşterilerine güvenli bir ortam oluşturabilecektir. Yani ETBİS sistemine kayıtlı olan siteler güvenilirdir diyemememiz için ortada hiçbir neden yoktur. Bu adımda siz kullanıcıların yapması gereken tek işlem tercih etmiş olduğunuz e-ticaret sitesinin ETBİS sicilini kontrol etmek olacaktır. Bu sayede sitenin güvenilir olup olmadığını rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Etbis

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi Kimler Kayıt Olmak Zorunda?

Kullanıcıların ve site sahiplerinin oldukça merak ettiği bu konunun cevabı oldukça net bir şekilde verilebilmektedir. ETBİS sistemine elektronik ortamda herhangi bir ürün ya da herhangi bir hizmet satışını yapan veya satılması için aracı olan herkesin ETBİS sistemine kayıtlı olması zorunludur. Yukarıda da açıklandığı gibi ETBİS sistemin kayıt olmamanız durumunda hiç de az olmayan miktarlarda cezalara çarptırılırsınız. Bu idari para cezasını tekrar hatırlatmamız gerekirse en az 5bin en fazla da 20bin Türk Lirası miktarlarıdır.

Tabii ki en az 5bin TL söylenildi diye herkesin cezası 5bin TL olacak diye bir şey söz konusu değildir. 5bin ila 20bin TL arasında herhangi bir rakam söz konusu olabilir. Bu verilen rakamlar sadece alt ve üst sınırlardır. ETBİS sistemine nasıl kayıt olunacağı konusu ise basit bir internet araştırması sonucunda öğrenilebilmektedir. İnternet üzerinde güvenilir bir kaynaktan yapacağınız araştırmalar sonucunda edindiğiniz bilgileri adım adım yapmanız durumunda kayıt olması ücretsiz bu sisteme şu linkten kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x