E-Ticaret Blog Stratejisi Nasıl Olmalı?

E-ticaret ile uğraşan birçok kişi e-ticaret blog kavramının gereksiz olduğunu düşünmektedir. Fakat bu gerçekten son derece yanlış bir düşüncedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bir kanıya ulaşılmıştır. Bir kullanıcı e-ticaret sitesine adım atar atmaz alışveriş yapmamaktadır. Öncelikle siteyi kurcalamaya ve tanımaya çalışmaktadır. İşte bu noktada, sitenizi tanıtan yazılar ile karşılaşan müşteride sitenize girer girmez bir güven duygusu oluşmaya başlamaktadır.

Bunun yanında sitenizde satışını yapmış olduğunuz ürün veya hizmetlerin tanıtımını da blog aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu sayede sitenizin SEO uyumluluğu da artacaktır. Yapılan aramalar sonucunda ortaya çıkan siteler arasından sizin sitenizin ön plana çıkabilmesi için sitenizin bir SEO değerine, iyi bir SEO değerine sahip olması gerekmektedir. Bundan dolayı E-Ticarette Blog Stratejisi gerçekten gereklidir ve siteniz için de asla gereksiz bir uğraş olmamaktadır.

E-Ticaret Blog Nasıl Olmalı?

Öncelikle sitenize belirli aralıklarla blog içeriği girmeniz gerekeceğinden dolayı düzenli içerik çıkaramayacağını düşünüyorsanız bu işi yapabilecek biriyle anlaşmanız yararınıza olacaktır. Bunun yanında zaman içinde değerini kaybedecek yazılardan ziyade sitenizi ziyaret eden kullanıcıların merak edeceği başlıklar oluşturmalısınız ve bu başlıklar altında bahsedeceğiniz içerik de en az başlığınız kadar ilgi çekici olmalıdır. Tüm bunları yaparken samimi bir üslup kullanmanız çoğu analist tarafından tavsiye edilmektedir. Çünkü düzenli şekilde gireceğiniz içeriklerde samimi bir dil kullanmanız zaman içerisinde güven duygusunun doğmasına sebep olacaktır.

E-Ticaret Blog

Bu sayede sitenizi ziyaret eden kullanıcılar paylaştığınız blog yazılarını inceledikçe aranızdaki güven duygusu artacak ve zaman içerisinde sitenizden ürün satın almaya başlayacaklardır. Bu aşamada da müşterileri mutlu etmeyi başarabilirseniz onların düzenli tedarikçisi olma hakkı kazanabilirsiniz. Kullanıcıların merak ettiği konular ve kafalarında soru işareti oluşmasına neden olan konuları ele almanız her zaman bir adım önde olmanızı sağlamaktadır. Kullanıcıların merak ettiği ve genelde internet üzerinde arattığı konuları bulup bu konular hakkında makaleler ve içerikler oluşturmanız onların kafasında oluşan soru işaretlerinin ortadan kaybolmasını sağlayacak ve bu sayede sitenize duydukları güven iki katına çıkacaktır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  E-Ticaret Sitelerinde Yapılan En Klişe 5 Hata

E-Ticaret Blog Sosyal Medya Kullanımı

Markanızın kesinlikle sosyal medya hesapları olması gerekmektedir. Bu sosyal medyalarını da siteniz üzerine bağlamanız her zaman bir adım önde olmanıza yardım etmektedir. Elektronik ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu noktada sosyal medya hesaplarınızı da görecektir ve büyük bir çoğunluğu bu hesapları incelemeye alacaktır. Sosyal Medya Kullanımı bir elektronik ticaret sitesi için son derece önemlidir. Sosyal medya hesaplarınızda müşterilerinizin aklında oluşan soruları hap bilgi tarzında cevaplayabilirsiniz, bu çoğu kullanıcının ilgisini çeker. Bunun yanında hesaplarınızda yapacağınız indirim duyuruları ve kampanya duyuruları sayesinde birçok kullanıcının hesaplarınızı takibe almasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki sosyal medya hesaplarınızı takip eden gerçek ve aktif kullanıcıların her biri birer potansiyel müşteridir.

E-Ticaret Blog

Bunun dışında iyi bir şekilde planladığınız bir kampanyanın tanıtımını ve reklamını doğru bütçe ile yapmanız durumunda birçok insan sitenizi ve sitenizin sosyal medya kanallarını ziyaret edecektir. Bu noktada önemli olan bir başka konu da kitlenizi doğru belirlemektir. Satacağınız ürünlerin kimin ilgisini çektiğini doğru bir şekilde belirlemezseniz yapacağınız tanıtımın firmanıza yapacağı tek şey zarar vermek olacaktır. Bundan dolayı elinizde bulunan takipçilerle bir çeşit soru cevap yapmak bu konuda oluşacak belirsizlikleri ortadan kaldıracaktır. Buna ek olarak yapacağınız etkinlikler ve soru cevaplar müşteriler açısından güven kazanmanıza da yardımcı olacaktır. Yapacağınız soru cevaplar sayesinde müşteriler önemsediğinizi hissettirebilecek ve aranızda oluşan bağların kuvvetlenmesini sağlayabileceksiniz. Yukarıda açıkladığımız kavramları dikkate almanız sizlerin yararına olacaktır.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x