Pop-Up Nedir? Pop-Up Kullanımının Önemi

Pop-up nedir? İnternetin hayatımızdaki kullanım alanı arttıkça onun bize kazandırdığı kavramların sayısı da artmaktadır. İnternetin yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren kavramlardan bir tanesi de aslında farkında olmadan hepimizin gördüğü, yaşadığı, denk geldiği ancak farkında olmadığı pop-up kavramıdır. Bu kavramın kelime anlamı beklenmeyen zamanda karşılaşmak ya da aniden karşısına çıkmak olarak açıklanabilir. E-ticaret platformlarında pop-up dediğimiz kavram ise dediğimizde en basit tanımıyla kullanıcıların yetkisi dışında açılan pencereler olarak tanımlanabilir. Herhangi bir internet sitesine girdiğimizde tarayıcımızın sağ üst kısmında illa ki “açılır pencere engellensin mi” sorusunu görmüşüzdür. Bu izinlerin hepsi pop-up terimi ile ilgilidir. Genellikle e-ticaret sitelerinde farklı boyutlarda ve ekran konumlarında açılan pop-uplar bazen ayrı bir pencere bazen de sadece bildirim olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Pop-Up Amaçları

İnternette dolaşırken hemen her anımızda karşımıza çıkan, e-ticaret sitelerinde ise daha yoğunlukta bulunan pop-upların çeşitli amaçları ve faydaları bulunmaktadır. Ancak bu uygulamalardaki en temel amaç reklam yapmak, potansiyel müşteri kazanmak ve kar marjını arttırmaktır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sitelerinde ya da farklı bir platformda pop-up kullanan e-ticaret sitelerinin gelirleri diğerlerine nazaran bir hayli artış eğiliminde oluyor.

 • Yeni çıkan bir kampanyayı duyurmak
 • İndirimlerden müşterileri haberdar etmek
 • Promosyon ve iskonto tutarlarını müşteriye ham bilgi olarak sunmak
 • İndirimin devamlı olduğu algısını yerleştirmek
 • Abone sayısını arttırmak
 • Demo talebi almak
 • Siteye yönlendirme almak ve daha çok satış gerçekleştirmek

Bu amaçlar e-ticarette pop-up kullanımının iskeletini ortaya çıkarmaktadır diyebiliriz. Firmalar pop-up kullanırken buraya belirli bir harcama yaparlar ve bunu gider kayıt ederler. Ancak bu giderin geri dönüşü firmalara oldukça faydalı olmakta ve yukarıda saymış olduğumuz avantajları sağlamaktadır.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  SKU Nedir? Stok Kodu Nasıl Belirlenir?

Pop-Up Kullanım Şekilleri

E-ticarette pop-up’ları kullanarak reklamları kişiselleştirme oldukça fazla kullanılmakta ve geri bildirimlerin bir hayli iyi olduğu konulardandır. E-ticarette devamlılığın sağlanması için pop-upların etkin şekilde kullanılması ancak bu yapılırken müşteride “gereksiz” algısının oluşturulmaması da çok önemlidir. E-Ticaret firmaları, kullanım şekilleri ve amaçlarına göre farklı birçok pop-up kullanmaktadır.

Giriş Pop-Upları

Giriş Pop-Upları

Kullanıcının ilgili internet sitesine girdiği anda karşısına çıkan pop-up reklamlarıdır. Yani siz siteye girdiğiniz an daha hiçbir yere bakamadan bu pop-up karşınıza çıkar ve siteyi aktif olarak kullanabilmeniz için onu kapatmanız ya da kenara almanız gerekir. Bazıları kişinin amacına yönelik olmadığını savunsa da bu pop-up kullanımı doğru yerde ve ilgili alanda kullanıldığında oldukça faydalı olmaktadır.

Zaman Ayarlı Pop-Up

Zaman Ayarlı Pop-Up

Bu pop-up türü ise internet sayfasına girdikten belirli bir süre sonra ekranda beliren türe verilen isimdir. İnternet sitesine girmemiz ve içerisinde belirli bir vakit geçirmemiz akabinde bu pop-up kendiliğinden ekranda bir anda belirecektir.

Çıkış Niyeti Pop-Upları

Çıkış Niyeti Pop-Upları

İlgili kişi vakit geçirdiği internet sayfasını terk etmek için bir hamle yaptığında karşısına çıkan pop-up türüne “çıkış niyeti pop-up” denmektedir. Çıkmaya karar verdiğimizde karşımıza çıkan bu pop-up genellikle satışla ya da müşteri kazanmakla ilgili olmaktadır.

Scroll Popup

Scroll Pop-Up

İnternet sayfasında bir araştırma yaparken ya da sayfayı aşağıya kaydırarak siteyi incelerken belirli bir noktadan sonra karşımıza çıkan pencerelere “Scroll Pop-Up” denmektedir. Burada amaç kullanıcının belirli bir noktayı görmesi ve karar aşamasına gelmesini sağlamaktır. Sonrasında tüketici üzerindeki ikna etkisini artırmak amacıyla bu pop-uplar ekrana gelmektedir. Oldukça faydalı olduğu düşünülen bu pop-uplar birçok e-ticaret sitesi tarafından kullanılmaktadır.

Kalıcı Popup

Kalıcı Pop-Up

İnternet sayfasına girdikten sonra ya da o sitede herhangi bir işlemde bulunduktan sonra kullanıcının karşına çıkan ve ne yapılırsa yapılsın kapatılamayan pop-uplara verilen isimdir. Kapatılamadığı için asla sayfanın merkezinde çıkmayan bu pop-up türü kullanıcı deneyimine minimum oranda etki etmekte ve onun kararlarında az da olsa değişikliği hedeflemektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Pop-Up Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pop-up kullanımı oldukça faydalı olan, kullanılmadığında ise siteyi dolaylı yoldan kayba uğratan yöntemlerdir. Peki, e-ticarette bu denli olmasının faydaları ve zararları nelerdir. Günümüzde e-Ticareti pop-up olmadan düşünmek pek olası değildir. Ancak bunu yaparken bazı kriterler asla göz ardı edilmemeli ve genel koşullara geniş perspektifte dikkat edilmelidir.

 1. Zamanlaması İyi Ayarlanmış Olmalı: Bir pop-up un ziyaretçilerin karşısına ne zaman ve ne şekilde çıkacağı son derece önemli bir konudur. Tüketiciye hitap etmeyen, ziyaret ettiği site ile alakasız ve müstehcen görüntüler içeren pop-uplar kullanıcılarda direkt negatif bir izlenim bırakmaktadır.
 2. Sadece Gerekli Oldukları Zaman Kullanılmalı: Eğer bir internet sayfasında teklifler, formlar veya haberler için çok sayıda ve rahatsız edici bir-pop up tercih edilirse bu size fayda sağlamayacaktır. Ziyaretçilerde olumlu bir etki yaratması hedeflenen bu pop-upların gereksiz zamanlarda çıkıyor olması kullanıcıların e-ticaret sitenizi terk etmelerine ve bir daha ziyaret etmemelerine neden olacaktır.
 3. Kullanıcı Deneyimini Zenginleştirmeli: Pop-uplar her ne kadar e-ticaret siteleri için gerekli ve faydalı olsa da madalyonun diğer yüzüne baktığımızda tüketiciler için can sıkıcı bir durumdur. Bu yüzden kullanıcıları sıkmadan, onlara hitap eden ve onlar için faydalı olabilecek pop-uplar bulmak ve doğru pop-up kullanımı gerçekleştirmek son derece önemlidir.

Bu deneyimleri WordPress gibi altyapılar ile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Pop-Up Kullanmanın Avantajları

Pop-up ları ilgili yerlerde doğru zamanlarda kullanmak e-ticaret sitenize birçok farklı avantaj sağlayacaktır. Bu avantajlardan faydalanmak için ise hangi türde pop-up’un nerede kullanılacağını ayrıntılı olarak analiz etmek gerekmektedir. Zamanlı bir pop-up olması gereken yerde kalıcı pop-up’a yer verilmesi ya da kullanıcı sayfada aşağıya indiğinde ve karar verme aşamasına geldiğinde bir pop-up çıkması gerekirken en başında giriş pop-up ı çıkması aslında son derece yanlış bir durumdur. Unutmayın, pop-up’lar doğru yerde ve doğru zamanda kullanıldığında internet sitenize fayda sağlarlar. Siz sadece kullanmış olmak için hangisi olursa olsun mantığıyla pop-up yerleştirmesi yaparsanız bu sitenize faydadan çok zarar getirecektir. Şimdi gelin E-Ticaret sitelerinde pop-up kullanımının avantajlarına bakalım;

 • E-Ticaret sitenizce istediğiniz içerikleri ön plana çıkartma imkânı verir. Bu bazen stokta fazla kalmış bir ürün bazen ise kar marjı yüksek bir ürün olabilir
 • Ziyaretçileri yeni indirimlerden ve ürünlerden haberdar etmek için giriş pop-upları oldukça faydalıdır.
 • Sitenize fayda sağlayacak e-posta pazarlama için liste hazırlanması aşamasında destek sağlarlar
 • Sitenize dönüşüm oranlarınızın artmasına ve kar marjının yükselmesine yardımcı olurlar.
 • Müşterilerinizi istediğiniz şekilde yönlendirmenizi sağlarlar. Onların karar alma aşamalarında ise sizin E-Ticaret sitenizi tercih etmelerinde faydalı olurlar.
 • Cross-sell ve upsell tekniklerini uygulamak için pop-up kullanımı oldukça faydalıdır.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  E-Ticaret'te B2B - B2C Nedir?
0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x