E-Ticaret Siteniz İçin SWOT Analizi

Swot Analizi tüm sektörler için oldukça önemlidir. Dünya üzerinde bütün markaların ve kişilerin zayıf yönleri ve güçlü yönleri bulunmaktadır. Güçlü yönler markalara veya bireylere olumlu deneyimler yaşatırken güçsüz yönler ise genellikle markaların veya bireylerin olumsuz deneyimler yaşamasına neden olmaktadır. İşte bir markanın veya kişinin olumlu ve olumsuz yönleri için yapılmakta olan analiz çeşidine SWOT analizi denir. Bu analizi elektronik ticaret siteniz için yapmanız durumunda bu analize E-Ticaret Siteniz İçin SWOT Analizi adı verilmektedir. Birçok elektronik ticaret sitesi sahibi bu kavramı hayatlarında bir kez bile olsa duymuştur. Fakat çoğu elektronik ticaret sahibi bu analiz nasıl yapıldığı hakkında herhangi bir fikre sahip değildir.

Swot Analizi

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Güçlü yönlerini, zayıf yönlerini ve bu yönlerin karşısına çıkaracağı iyi ve kötü şeyleri önceden tahmin etmek insanların ve markaların aratmış olduğu bir başlık olan SWOT Analizi Nasıl Yapılır? Başlığı altında bu analizini nasıl yapıldığını anlatmaktayız. Swot analinizi yaparken zayıf yönlerimiz, güçlü yönlerimiz, fırsatlarımız ve karşımıza çıkabilecek tehditlerden oluşan bir tablo tasarlamamız gerekmektedir.

Bu tabloyu yaptıktan sonra kendimize bazı sorular sormamız gerekmektedir. Güçlü yönlerimizi belirlerken soracağımız sorular aşağıdaki sorulardır.

 • Kendimize soracağımız ilk sorulardan birisi rakip markalara göre hangi avantajlara sahip olduğunuzun cevabını aradığınız bir soru olmalıdır.
 • Sonrasında ekibinizdeki çalışanların belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaşıp ulaşamadığını belirlemeniz gereken bir soru sormanız gerekmektedir.
 • Hemen ardından ekip arkadaşlarınızın yapmış olduğu iş hakkında yeterli bilgi birikimi ve tecrübesi olup olmadığını kendinize sormalısınız.
 • Bu soruların içinde e-ticaret siteleri için belki de en önemli sorulardan biri olan müşteri memnuniyetini sağlayabiliyor musunuz sorusudur. Bu sorunun cevabına göre atmanız gereken adımları önceden şekillendirmeniz gerekmektedir.

Zayıf yönlerinizi belirlerken sormanız gereken bazı sorular da aşağıdaki gibidir.

 • Bugüne kadar yaptığınız projelerden başarısız olanlarının hangisi olduğuna yönelik bir soru sorarak işe başlayabilirsiniz.
 • Hemen ardından ekip içinde hangi bölümün bu başarısızlığa sebep olduğunu öğrenmenizi sağlayacak bir soru sormanız gerekmektedir.
 • Daha sonra rakip markalara ve bireylere göre eksik olan yönlerinizin neler olduğunu ortaya çıkaran sorular sormanız gerekmektedir.
 • Ekip arkadaşlarınızın grup içerisinde bir sorun yaşayıp yaşamadığını öğrenebileceğiniz sorular da sormanız gerekmektedir.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Nedir?

Swot Analizi

Fırsatlarınızı değerlendirmek amacıyla aşağıdaki soruları sormanız gerekmektedir.

 • Ulaşmış olduğunuz müşteri kitlesinin sayısını nasıl arttırabileceğinize yönelik bir soru sorarak işe başlayabilirsiniz.
 • Sonrasında rakip markaların zorlanmakta olduğu konuları belirlemelisiniz ve bu soruları kendinize sorup bu sorunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi bulmalısınız.

Karşınıza çıkabilecek olası tehditleri belirlemek için aşağıdaki soruları kendinize ve ekip arkadaşlarınıza sorabilirsiniz.

 • Satışını yaptığınız ürün ya da hizmetleri müşterilere sunarken ne gibi sorularla karşılaştığınızı belirten sorular sorarak işe başlayabilirsiniz.
 • Sonrasında rakip markaların ve bireylerin yaşamakta olduğu sorunları tespit etmeye yönelik bazı sorular sorabilirsiniz.
 • Değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurup uyduramadığınızı ortaya çıkaran birtakım sorular sormanızda her zaman yarar vardır.
 • Ekip arkadaşlarınız belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaşmak için yeterince çabalayıp çabalamadığını ortaya çıkaran sorular sorabilirsiniz.
 • Son olarak markanızın veya kendinizin geleceği hakkında kaygılarınız olup olmadığını kendinize sorabilirsiniz. Ortaya çıkacak cevaplara göre markanızın geleceğini daha kolay şekillendirebilirsiniz. Kaygı duyduğunuz konuları belirleyip ekip arkadaşlarınızla birlikte bu konular hakkında bir beyin fırtınası yapabilirsiniz.

Swot Analizi

Yukarıda bahsedilen güçlü ve zayıf yönlerinizi iyi analiz etmek markanızın değerini ve geleceğini belirleyen ana etmenlerdir. Ayrıca bu yönlerinize bağlı olarak karşınıza çıkacak olan tehditlere karşı alacağınız önlemleri önceden hazırlamak, karşınıza çıkabilecek fırsatlara karşı da önceden plan yapmak her zaman kolaylık sağlar. Swot analizinin uluslararası örneği için şuradan destek alabilirsiniz.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x