SEO Görünürlüğü Nedir Nasıl Artırılır?

Bir internet sitesi için olmazsa olmaz bazı şeyler varsa bunlardan birisi de SEO Görünürlüğü çalışmalarıdır. SEO çalışmaları internet sitenizin arama motorları içinde oluşturulan listelerdeki sıralamasını arttırmaya yaramaktadır. Yani SEO çalışmaları doğrudan SEO görünürlüğünüzü etkilemektedir. SEO Görünürlüğü Nedir Nasıl Artırılır? Başlıklı yazımızda siz değerli kullanıcılar için bazı ufak ipuçları ve tanımlamalar yapılmıştır.

SEO Görünürlüğü Nedir?

SEO Görünürlüğü dilimize tabii ki de ingilizce dilinden geçmiştir. Tam olarak kavramın ismi SEO Visibility olarak adlandırılmaktadır. SEO Görünürlüğü bir internet sitesinin içinde bulunan içerikler sayesinde almış olduğu organik tıklamalara verilen genel bir isimdir. Yani kullanıcıların yapmış olduğu aramalarda kullanmış olduğu anahtar kelimelere sitenizin ne denli cevap verdiğini ölçen bir kavramdır. İnternet siteniz içinde bulunan anahtar kelimeler ve içerikler sayesinde kullanıcıların yapmış olduğu aramalara bir sonuç listesi hazırlanmaktadır.

Bu işlem tabii ki arama motorları tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Bu sıralamalara girebilmek için de bazı SEO çalışmaları yapılması gerekmektedir. Yani SEO Görünürlüğü Nedir? Sorusunun cevabı kısaca; kullanıcıların yapmış olduğu aramalarda bulunmakta olan anahtar kelimelerin internet sitenizde ne oranda kullanıldığı ve bu anahtar kelimeleri içeren içeriklerin kullanıcılara ne denli cevap verdiğini ortaya koyan terimdir. Yani bir çeşit hesaplamadır. SEO Görünürlüğü değeri ne kadar düşük olursa sitenizin sahip olacağı organik tıklama oranı da o kadar düşecektir. Tabii ki bu istenmeyen ve kaçınılması gereken bir durumdur.

SEO Görünürlüğü Nedir Nasıl Artırılır?

SEO Görünürlüğü Nasıl Artırılır?

Öncelikle kullanacağınız anahtar kelimeler her zaman birkaç kelime olmak zorunda gibi davranmaktan vazgeçilmesi gerekmektedir. Belirlemiş olduğunuz başlık birkaç kelimeden oluşabilir. Önemli olan husus belirlemiş olduğunuz başlıkta bulunan anahtar kelimelerin hiçbir ek almadan içerik içine SEO için belirlenen miktarda ve homojen bir şekilde dağıtılmasıdır. Yani kısa bir veya birkaç kelime anahtar kullanımı her zaman beklenen etkiyi yakalamanız konusunda sizlere yardımcı olmaz, olamaz.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Her Şeyi Bilen Yapay Zekâ ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dört veya daha fazla olacak şekilde kullanılacak anahtar kelime grupları içerisinde daha fazla detay verebileceğinizden dolayı kullanıcıların yapmış olduğu aramalarda onlara cevap verebilme oranınız ve yapılan arama sonucunda internet sitenizin tıklama alabilme oranı çok daha fazla olacaktır. Bundan dolayı uzun anahtar kelime grupları kullanmaktan asla çekinmeyin. Tabii ki doğru kullandığınız müddetçe. Bunun dışında internet sitenizin kesinlikle mobil uyumlu olması gerekmektedir. Kullandığınız tasarımın mobil uyumlu olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

SEO Görünürlüğü Nedir Nasıl Artırılır?

Günümüzde dünya çapında yapılan aramaların büyük bir çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Yani alacağınız tıklamaların birçoğu mobil cihazlar üzerinden yapılacak olan tıklamalar olacaktır. Bundan dolayı sitenizin mobil uyumlu olması hayati önem taşımaktadır. Bunlar dışında internet sitenize gireceğiniz içeriklerin açıklamaları da son derece doğru ve son derece sade olmalıdır. Yani kullanıcı internet üzerinde yapacağı arama sonucunda sitenizin içeriğinde neler olduğunu kesinlikle kolay anlaması gerekmektedir. Bundan dolayı internet sitenizin içeriklerini açıklarken de anahtar kelimeleri doğru kullanmaya özen göstermelisiniz.

SEO Görünürlüğü Nasıl Artırılır? Sorusunun cevabı yukarıda verilmiştir. En temelinde doğru SEO çalışmaları yatan bu kavram doğru SEO çalışmalarının adından zaten kendiliğinden artacaktır. Sizin yapmanız gereken işlemler kullanıcıların ilgisini çekebilecek konular bulmak, bu konuları akıcı ve doğru SEO çalışmalarını yaparak hazırlamak ve ardından sitenize yüklemektir. Tabii ki bundan sonra iş bitmiyor. Bu içeriklerin açıklamalarını da son derece dikkatli şekilde yapmanız gerekmektedir. Doğru bir SEO çalışması ile hazırlamış olduğunuz içeriği yayınladıktan ve açıklamayı da kaliteli ve doğru bir şekilde girdikten sonra arkanıza yaslanıp gelen ziyaretçileri izleyebilirsiniz.

İPUCU: Rakip sitelerinize giden keyword’leri Semrush üzerinden görebilirsiniz.

0 0 votes
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x