Her Şeyi Bilen Yapay Zekâ ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

Chatgpt kurucusu OpenAl yapay zekâ alanında oldukça büyük çalışmalar yapan bir kuruluş olarak bilinmektedir. Yazılan sözcükleri görsele çevirebilen ve ünlü içerik üreticileri tarafından da oldukça büyük bir ilgi ile karşılanan DALL-E yazılımı da bu firmaya aittir. İnsanlarla sohbet edebilmesi için tasarlanan ChatGPT sohbet içerisinde sorulan soruların hemen hemen hepsine doğru yanıtlar vermektedir ve bunu oldukça hızlı bir biçimde yapmaktadır. Ayrıca tıpkı kelimelerden resimler çizebilen ve görseller oluşturabilen DALL-E yazılımı gibi ChatGPT yazılımı da kullanıcılardan bir şeyler öğrenebilmektedir. Yani daha önce karşılaşmadığı bir sorunun cevabını öğrendiği zaman bunu kod belleğine kaydeder ve sonraki kullanıcılar için bekletir. Kullanıcılar böylesine gizemli ve şaşırtıcı bir yazılım ile karşı karşıya kaldıklarında genellikle Her Şeyi Bilen Yapay Zekâ ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır? Sorularını araştırmaya başlamaktadır.

GPT-3.5 dilini kullanan bu bot kullanıcılara beta sürümü ile sunulmuştur. Yani bu bot henüz test aşamasındadır. Fakat buna rağmen oldukça şaşırtıcı bir performans çıkarmaktadır. Öyle ki henüz beta aşamasında olmasına rağmen Google şirketinin yapay zekâsına şimdiden rakip olmayı başarmıştır.

ChatGpt

ChatGPT Neler Yapabilir?

ChatGPT bir nevi sohbet botu olarak kodlanmıştır. Fakat yapabildiği tek şey insanlarla karşılıklı sohbet edebilmek değildir. Buna ek olarak ChatGPT yazılımının birkaç yeteneği daha bulunmaktadır. ChatGPT Neler Yapabilir? Sorusunun cevabı aşağıda maddeler hâlinde verilmiştir.

 • ChatGPT kendisi ile etkileşimde bulunan bütün kullanıcılar ile sohbet edebilmektedir. Bu özelliği yazılımın temel amacıdır.
 • Buna ek olarak kendisine yönelttiğiniz matematik sorularının cevabını da büyük bir hızla kullanıcılara verebilmektedir. Örneğin denklem çözebilmektedir.
 • Bunun yanında ChatGPT yazılımı metin içerikleri oluşturabilmektedir. Temel düzeyde akademik makalelerden film senaryosuna her türlü metini oluşturabilmektedir.
 • Bunun yanında yazılımcıların oldukça hoşuna gidebilecek bir özelliği daha bulunmaktadır. Bu yazılım, yazılımcılar tarafından kodlanmış olan kod bloklarındaki hataları tespit edebilmekte ve bu hataları düzeltebilmektedir.
 • Günümüzde hemen hemen bütün yapay zekaların yapabildiği çeviri işlemini ChatGPT yazılımı da büyük bir rahatlıkla yapabilmektedir. Ayrıca bu yazılımın yapmış olduğu çeviri günümüzde bulunan çoğu yazılımdan daha doğru ve daha kalitelidir.
 • Önceden yazılmış olan metinlerin anahtar kelimelerini tespit edebilme özelliğine de sahiptir. Ayrıca bu metnin ana fikrini de bulabilmektedir.
 • Sohbet etmiş olduğu kullanıcılara sohbet aralarında tavsiyeler verebilmektedir. Yani bir nevi karşınızda sizi dinleyen bir insan var gibi hissettirebilmektedir.
 • ChatGPT yazılıma yönelttiğiniz bir kavramın ne anlattığını veya bir şeyin ne işe yaradığını sorabilirsiniz. Örneğin bir yazılımın kod bloğunu bulmuşsanız ve bu kodların ne işe yaradığını öğrenmek istiyorsanız ChatGPT size büyük bir özenle anlatabilmektedir.
İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Benchmarking (Kıyaslama) Nedir?  Neden Önemlidir?

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Bu kadar iyi özelliğe sahip olan bir botu duyup da kullanmak istemeyen bir insan yoktur diye düşündüğümüzden dolayı ChatGPT Nasıl Kullanılır? Sorusunu sormuşsunuz gibi varsayarak aşağıdaki adımlarla açıklamış bulunmaktayız.

 • İnternete bağlanabilen bir cihaz ile https://chat.openai.com adresine gitmeniz gerekmektedir.
 • Bu siteye ulaştıktan sonra hesabınız yok ise ‘Sign Up’ butonunu kullanarak kendinize bir hesap oluşturun. Hâli hazırda bir hesabınız var ise ‘Log In’ butonunu kullanarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra karşınıza ChatGPT yazımının sohbet ekranı gelecektir. Buraya sormak istediğiniz soruları veya sohbet etmek istediğiniz konuyu yazarak ChatGPT yazılımı ile etkileşime geçebilirsiniz.

ChatGPT yazılımı oldukça iyi özelliklere sahip olsa da insanlık için gerçekten iyi bir icat mıdır burası her zaman bir soru işaret olarak kalacaktır. Temel olarak da olsa senaryolar, makaleler ortaya çıkarabilen bu yazılım geliştirilmeye devam ettiği sürece birçok insanın işini elinden alabilecek potansiyele sahip olabilir.

5 1 vote
Yazıyı Puanla!
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Bloglar

Benzer Bloglar

0
Would love your thoughts, please comment.x